Iloma i jakimi językami mówi się w Kenii?
Ciężko się doliczyć, iloma językami mówi się w Kenii, choć szacuje się, że liczba ta może sięgać niemalże 70. Rdzenni mieszkańcy kraju podzieleni na plemiona, mówią swoimi językami, których jest kilkadziesiąt; należą one jednak do jednej z trzech grup językowych (bantu, nilotyckie i kuszyckie). Językami urzędowymi w Kenii są angielski (spuścizna po czasach kolonialnych) oraz powszechnie używany i rozumiany suahili. W użyciu są również hindi i arabski.
Należy wiedzieć, że większość języków plemiennych należy do grupy językowej bantu, będącej podgrupą języków nigero-kongijskich. Najbardziej rozpowszechnionym językiem z tej grupy jest suahili, który jednak ma wiele naleciałości z arabskiego, a także niektórych języków europejskich (niemieckiego, angielskiego i francuskiego, portugalskiego). Do tej samej grupy należą języki kikuju (plemię Kikuju), kamba (plemię Akamba), ekegusii (plemię Kisii), kimiiru (plemię Luhya), kigiriama (plemię Giriama z grupy Mijikenda) i kiembu (plemię Embu). Znów druga grupa to języki nilotyckie. Te z kolei należą do większej grupy języków nilo-saharyjskich. Zaliczamy tutaj takie języki, jak: maa (plemię Masajów), dholuo (plemię Luo), kalenjin (plemię Kalenjin) czy turkana (plemię Turkana). Natomiast języki kuszyckie są podgrupą języków afroazjatyckich. Wśród tych języków wyróżniają się: oromo (plemiona pochodzące od ludu Oromo, na przykład Gabra, Borana czy Sakuye), rendille (plemię Rendille) i somalijski (mniejszość somalijska). Język arabski, będący językiem semickim, również zaliczany jest do wielkiej grupy języków afroazjatyckich. Ostatnią wielką grupą językową są języki indoeuropejskie. Tutaj wyróżniamy języki indo-irańskie (hindi, którym posługują się Hindusi) oraz germańskie (używany w Kenii jako urzędowy język angielski).
Warto wiedzieć, że znajomość angielskiego jest w Kenii bardzo rozpowszechniona. Dzieci uczą się go od najmłodszych lat, rozpoczynając naukę już w przedszkolu w wieku około 3 lat. Suahili pojawia się dopiero w programie szkolnym, w pierwszej klasie, kiedy dzieci mają 7 lat, jednak wcześniej poznają go w domach. Języki plemienne nie są uczone w szkole, o ich naukę muszą zadbać rodzice, rozmawiając z dziećmi w domu. W przypadku małżeństw mieszanych dzieci dziedziczą przynależność plemienną po ojcu, więc najczęściej uczą się jego języka.