Zioła dla zdrowia

Właściwości i składniki aktywne dziurawca zwyczajnego – rośliny, która przynosi wiele korzyści dla naszego zdrowia

Tradycyjna medycyna może wyleczyć prawie każdą chorobę, chociaż wielu nie docenia skuteczności ziół. Dziurawiec jest zalecany w celu zwiększenia potencji tym mężczyznom, którzy mają trudności ze stosunkiem. Roślinę możesz odebrać samodzielnie lub kupić w aptece – nie ma różnicy. Aby nie pogarszać sytuacji, musisz wiedzieć o wszystkich niuansach leczenia: przeciwwskazaniach, korzyściach, cechach przygotowania funduszy. Jeśli wszystko zostanie wykonane poprawnie, wynik nie potrwa długo.

WAŻNE WIEDZIEĆ! Lekarze są zdumieni! Skuteczny sposób na
ZWIĘKSZENIE POTENCJAŁU! Zaledwie 5 minut przed … CZYTAJ WIĘCEJ

Dowiedz się więcej o właściwościach dziurawca

 

Dziurawiec, a właściwie dziurawiec, to zioło osiągające nawet metr wysokości, charakteryzujące się małym podziemnym korzeniem i wieloma bardzo rozgałęzionymi łodygami.

Liście dziurawca zwyczajnego posiadają gruczoły, które można obserwować na całej powierzchni, ale najważniejszą częścią rośliny są wierzchołki łodyg, na których znajdują się charakterystyczne kwiaty – „letnie piegi”, które są aktywnie wykorzystywane jako surowiec leczniczy.

Dziurawiec to roślina dość żywiołowa, rośnie głównie na pustkowiach, nie ma specjalnych potrzeb i może dobrze przetrwać zarówno na równinach, jak iw górach. Dziurawiec od dawna jest uprawiany w celach leczniczych i kosmetycznych. Najlepszą porą na zbiór dziurawca jest wczesne lato, kiedy to stężenie składników aktywnych osiąga swój szczyt, kiedy słońce jest wysoko na niebie, czyli w czasie przesilenia letniego.

Co ciekawe, dziurawiec nazywany jest ziołem czarownic. Faktem jest, że 24 czerwca – data optymalnej kolekcji – zgodnie ze starożytnymi tradycjami ludowymi, uważana jest za dzień czarownic.

Dziurawiec zawiera wiele substancji czynnych i związków, które odgrywają ważną rolę w organizmie człowieka.

Zobaczmy, czym one są i jak działają:

 • Substancje o działaniu fotouczulającym. Najczęstszą z tych substancji jest hiperycyna. Szybko przenika do komórek ciała i zmienia ich wrażliwość na światło słoneczne, tworząc substancje fluorescencyjne, które mogą wywoływać wysypki i oparzenia. Dzieje się tak głównie u zwierząt podczas wypasu.
 • Mieszanki Flavia. Mieszaniny te działają wazoprotekcyjnie, zwłaszcza na poziomie naczyń włosowatych. Ta klasa obejmuje heparynę, kwercetynę i rutynę.
 • Terpeny, które mają silne działanie przeciwbakteryjne; Z tego powodu olejek eteryczny z dziurawca zwyczajnego jest stosowany jako środek dezynfekujący na wrzody i rany.
 • Garbniki. Są to głównie cząsteczki polifenoli o działaniu przeciwutleniającym.
 • Kwas kawowy. Substancja o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym. Hamuje również tworzenie kwasu moczowego i dlatego jest przydatny w leczeniu dny moczanowej.

Jak zbierać?

Zbieranie tej rośliny leczniczej to cała sztuka. Przede wszystkim musisz wybrać odpowiedni czas na to wydarzenie.

Najlepszy czas na zbiory to lato, kiedy roślina kwitnie. W większości regionów okres ten przypada na czerwiec. Zbierz trawę rano, gdy tylko ostatnie krople rosy opuści liście. Wykorzystywana jest cała nadziemna część rośliny. Każdy, kto chce zbierać tylko kwiaty, aby wykorzystać do leczenia cenną hiperycynę w nich zawartą, nie może dotykać liści rośliny.

Następnie można wysuszyć surowiec lub użyć go na surowo do przygotowania bulionów leczniczych, naparów i maści. Roślinę leczniczą suszy się w cieniu pod baldachimem lub w dobrze wentylowanym miejscu (na przykład na strychu). Surowce zbiera się w pęczki i rozwiesza lub układa cienką warstwą na powierzchni. Suszenie trwa trzy tygodnie.

Właściwości lecznicze dziurawca i korzyści zdrowotne

Ze względu na wiele aktywnych składników dziurawiec może być stosowany do rozwiązywania różnych problemów fizycznych wynikających z urazów lub chorób. Zobaczmy, kiedy i jak używać dziurawca, aby w pełni wykorzystać swoje korzyści.

Zastosowanie zewnętrzne: przeciwbólowe, gojące się rany i wazoprotekcyjne

Do użytku zewnętrznego dziurawiec może być stosowany zewnętrznie jako olej.

Jest to bardzo wygodne w wielu przypadkach:

 • Przydatny w leczeniu wrzodów, ran i oparzeń. W szczególności oparzenia słoneczne i oparzenia II stopnia, czyli w których obserwuje się pojawienie się pęcherzyków, goją się w ciągu tygodnia, ponieważ ziele dziurawca hamuje martwicę skóry i działa antybakteryjnie, co zapobiega przedostawaniu się infekcji do rany i przyspiesza proces gojenia. Dziurawiec jest również przydatny w przypadku cięższych oparzeń, ponieważ działa wazoprotekcyjnie i przyspiesza tworzenie się nabłonka.
 • Działa przeciwbólowo przy reumatyzmie, artrozie i urazach.
 • Jest przydatny w leczeniu pękniętych brodawek sutkowych i hemoroidów, właśnie ze względu na swoje właściwości wazoprotekcyjne.

Zastosowanie wewnętrzne: ziele dziurawca – naturalny lek przeciwdepresyjny

Dziurawiec można przyjmować doustnie w postaci różnych preparatów, które omówimy w następnym akapicie.

Na razie zobaczmy, jakie zaburzenia i patologie można wyleczyć dziurawcem :

 • Zespoły depresyjne: to jedna z głównych właściwości dziurawca. W rzeczywistości często wiąże się to z lekiem przeciwdepresyjnym. Wyciągi z dziurawca zwyczajnego hamują wychwyt zwrotny neuroprzekaźników, takich jak dopamina i serotonina, które pozostają w organizmie i mogą trwać dłużej. Nastaje stan odprężenia i satysfakcji, który utrzymuje się przez długi czas. Z tego powodu ziele dziurawca jest zalecane w leczeniu stanów lękowych, bezsenności nerwowej i wszystkich chorób związanych z tymi zaburzeniami, takich jak bruksizm.
 • Zapalenie: Jak już opisano, wyciąg z dziurawca zawiera różne substancje przeciwzapalne, które mogą spełniać swoje funkcje nawet po podaniu doustnym. W szczególności są szczególnie przydatne w zwalczaniu procesów zapalnych układu oddechowego i dróg moczowych.
 • Nadciśnienie tętnicze: Ze względu na flawony i ich wpływ na naczynia krwionośne, ziele dziurawca może być stosowane jako środek przeciwnadciśnieniowy, który ma działanie rozszerzające naczynia krwionośne.
 • Menopauza: pomaga zwalczyć irytujące uderzenia gorąca i poprawia jakość snu.

Skład i dawkowanie: ekstrakt z dziurawca zwyczajnego na każdą okazję

Decydując się na rozpoczęcie kuracji na bazie wyciągu z dziurawca, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, który doradzi skład i dawkowanie odpowiadające Twoim potrzebom.

Zobaczmy, jakie produkty z dziurawca są dostępne w sprzedaży:

Napar: przygotowywany przez zaparzenie kilku kwiatów w szklance wrzącej wody, pozostawienie na około dziesięć minut, a następnie popijanie i picie. Tę herbatę można pić do trzech razy dziennie.

Płynny ekstrakt: używany do produkcji syropów z dziurawca zwyczajnego; zalecana dawka to 1-2 g dziennie (zwykle 1 g odpowiada 35 kroplom preparatu).

Nalewka: płynny ekstrakt z dziurawca zwyczajnego (20 g), rozcieńczony w 80 g alkoholu; w tym przypadku dawka wynosi 5-10 g dziennie.

Tabletki: nawet w tej postaci wyciąg z dziurawca pozostaje aktywny; dawkowanie – jedna tabletka dwa razy dziennie, najlepiej rano i wieczorem, przed snem.

Oczywiście dawki te są bardzo ogólne i nie uwzględniają indywidualnych potrzeb. Zawsze należy skonsultować się z lekarzem, który dokładnie oceni korzyści i przeciwwskazania, a także możliwe interakcje z innymi lekami.

Olej z dziurawca na przeziębienia, kaszel, zgagę, oparzenia

Jeśli często łapiesz przeziębienie, a przeziębieniu towarzyszy kaszel, zawsze miej pod ręką olej z dziurawca. Ten niesamowity produkt pomoże w gojeniu się ran i oparzeń.

Gotowanie na oleju z dziurawca.

Jak zrobić masło? Weź 20 g drobno posiekanych kwiatów i liści, zalej szklanką oleju roślinnego i pozostaw do zaparzenia przez 1 miesiąc w szafce. Następnie odcedź płyn, wlej do ciemnej butelki.

W przypadku kaszlu i bólu gardła, wykonaj na noc następujący kompres:

 • Rozgrzej trochę oleju, nałóż go na miękką szmatkę.
 • Połóż kompres na gardle.
 • Przykryj górę papierem kompresyjnym, ciepło owiń szyję.
 • W ten sam sposób umieść kompres rozgrzewający na klatce piersiowej.

Jeśli masz suchy kaszel , oddychaj gorącym naparem przez 15-20 minut.

W ciągu jednej nocy prawdziwie magiczny przepis pomoże pozbyć się przeziębienia i gorączki:

 • Zalej wrzącą wodą 1 łyżkę. l suche liście dziurawca i malin, nalegaj 15 minut.
 • W naparze wyciśnij sok z połowy cytryny.
 • Dodaj 1 łyżeczkę. kochanie, pij i idź spać.

Leczenie chorób przewodu pokarmowego jest szczególnie skuteczne przy zapaleniach żołądka, wrzodach żołądka i dwunastnicy, dolegliwościach wątroby i pęcherzyka żółciowego.

Zobacz więcej na blogu: Jak leczyć kaszel dziecka w domu

Przepis na zgagę: weź po 1 łyżce stołowej. Dziurawiec, burak suszony, krwawnik, wszystko wymieszać, zaparzyć 1 litr wrzącej wody. Napar należy wypić w pół szklanki ciepłej pół godziny przed posiłkiem. W przypadku zapalenia żołądka wypij napar z 1 łyżki stołowej. po posiłku.

Aby leczyć wrzody w ciągu dnia, weź eliksir, który składa się z 50 ml naparu z ziół i 10 ml olejku lawendowego.

Olej z dziurawca zwyczajnego pomoże wyleczyć wrzody żołądka. Weź to na pusty żołądek w 1 łyżce. łyżka na 25-30 dni. Roślina leczy również zapalenie wątroby, zapalenie pęcherzyka żółciowego i kamicę żółciową. Weź 1 łyżkę. napar natychmiast po jedzeniu.

Nałóż olej do leczenia hemoroidów, smarując węzły lub użyj gorącego oleju do mikrobloków.

Dziurawiec uczyni nas pięknymi – zastosowanie w kosmetyce

Istnieje wiele produktów do pielęgnacji ciała, które wykorzystują właściwości dziurawca:

 • Na przykład jest składnikiem wielu kremów po opalaniu do leczenia zaczerwienień i swędzenia spowodowanych ekspozycją na słońce. Zapewnia natychmiastową ulgę i bardzo szybkie gojenie.
 • Ze względu na swoje właściwości gojące rany jest stosowany w leczeniu trądziku i innych chorób skóry, które prowadzą do trądziku i krost.
 • Znajduje się również w wielu produktach nawilżających do ciała, które zwalczają suchość skóry i odżywiają włosy.

Metody aplikacji

Co jeszcze można powiedzieć o korzyściach i szkodach wywaru z dziurawca? Ta roślina o wyraźnych właściwościach leczniczych może mieć zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na organizm. Dlatego należy go stosować bardzo ostrożnie w leczeniu domowym, stosując tylko sprawdzone receptury na przygotowywanie preparatów. Roślinę można stosować na świeżo jako środek zewnętrzny, jako część wywarów, maści, nalewek i innych preparatów – wewnątrz. Rozważmy niektóre z nich.

Odwar z dziurawca zwyczajnego

Interakcje Hypericum z innymi lekami

Pomimo wielu dobroczynnych właściwości, na ziele dziurawca należy zawsze uważać. Głównie z powodu różnych interakcji dziurawca zwyczajnego z innymi rodzajami leków.

Oto kilka:

 • Ekstrakt z dziurawca zwyczajnego aktywuje cytochrom P450; jest to układ enzymatyczny, który bierze udział w metabolizmie wielu leków. Zatem dziurawiec może wpływać na metabolizm leków, wywołując mniej lub bardziej efekt;
 • Ziele dziurawca zwiększa skuteczność klasycznych leków przeciwdepresyjnych; może przynieść wiele zaburzeń, takich jak euforia, aż po „zespół serotoninowy”, któremu towarzyszą tachykardia, majaczenie i drgawki;
 • Ziele dziurawca zmniejsza skuteczność niektórych klas leków, takich jak antykoagulanty, doustne środki antykoncepcyjne i inne leki hormonalne, takie jak cyklosporyna;
 • może wpływać na metabolizm leków przeciwzapalnych, takich jak steroidy.

 

Skutki uboczne i przeciwwskazania do stosowania dziurawca

Ziele dziurawca może mieć pewne skutki uboczne i przeciwwskazania, należy je znać, aby uniknąć szkodliwych konsekwencji:

 • Fotouczulanie. Zwłaszcza u osób o jasnej karnacji i niebieskich oczach zażywanie dziurawca (zarówno doustnego, jak i miejscowego) może powodować zjawisko fotouczulenia z pojawieniem się rumienia i oparzeń. Z tego powodu podczas terapii dziurawcem należy unikać bezpośredniej ekspozycji na światło słoneczne.
 • Innym efektem ubocznym jest przyjmowanie jednocześnie z lekami przeciwdepresyjnymi i jest to zmęczenie, znużenie, tachykardia i suchość w ustach.
 • Alergie. Składniki dziurawca zwyczajnego mogą powodować nadwrażliwość lub alergie u osób podatnych. Przed zażyciem ziela dziurawca należy się upewnić, że nie jest się uczulonym.
 • W okresie laktacji i ciąży zaleca się unikanie przyjmowania ziela dziurawca.

Related posts

Leave a Comment