Zioła dla zdrowia

Jak właściwie dbać o zęby i co jest do tego potrzebne?

1032

Każdy bez wyjątku chce mieć piękny, lśniący uśmiech. W tym celu bardzo ważne jest posiadanie zdrowych zębów.

Jednak nawet bardzo dobry dentysta nie może nic zrobić, jeśli nie zwraca wystarczającej uwagi na higienę jamy ustnej i pielęgnację zębów. Rzeczywiście, musimy samodzielnie wykonać główną pracę, aby nasze zęby były zdrowe i piękne.

Aby uchronić się przed próchnicą i innymi problemami stomatologicznymi, należy zawsze przestrzegać zasad pielęgnacji zębów. Co więcej, należy to robić od dzieciństwa.

Dziś porozmawiamy o tym, co dokładnie powinny robić dzieci i dorośli, aby zawsze mieć piękny uśmiech.

Jakie produkty są potrzebne do pielęgnacji zębów

 

Niektóre produkty do higieny jamy ustnej są używane codziennie, inne są opcjonalne:

 1. Szczoteczka do zębów. Główne narzędzie pielęgnacyjne, które oczyszcza powierzchnię zębów z resztek jedzenia, płytki nazębnej, masuje dziąsła. Rozmiar i kształt główki i włosia są różne. Wykonane są z tej samej długości lub innej, co pomaga lepiej penetrować między zębami. Główka powinna być mała, szczoteczka jest dokładnie myta po każdym czyszczeniu i wymieniana co 5-6 miesięcy.
 2. Pasta do zębów. Zmiękcza mechaniczne tarcie pędzla o emalię, zwiększa skuteczność czyszczenia. Do past dodaje się różne składniki, aby poprawić smak i zapach. Najważniejsze jest to, że produkt jest odpowiedni dla wieku i odpowiada celowi użytkowania. Badanie pomoże stomatologowi zalecić pastę, która pomoże lub pozwoli uniknąć problemów pacjenta.
 3. Wątek. Radzi sobie z czyszczeniem powierzchni korzeni zębów przednich, tylnych i bocznych, usuwa płytkę nazębną. Stosuje się go w sytuacjach, gdy konieczne jest oczyszczenie przestrzeni między zębami, ale nie ma możliwości ich wyczyszczenia. Polecany jest również przy chorobach przyzębia. Nici dentystyczne są skuteczne w obecności konstrukcji ortodontycznych, aparatów ortodontycznych, protez, implantów.
 4. Płyn do płukania jamy ustnej. Działa antybakteryjnie i odświeżająco. Nadaje się do codziennego użytku po szczotkowaniu pastą rano lub wieczorem lub zamiast tego po południu. Zawarte w składzie fluor i ksylitol zwiększają wytrzymałość szkliwa. Płukanki zapobiegają powstawaniu plam na zębach i delikatnie je wybielają. Produkt łagodzi stany zapalne dziąseł.

Zapobieganie chorobom zębów

Higiena jamy ustnej to profilaktyka wykonywana w gabinecie stomatologicznym oraz w domu. Zmniejszają ryzyko rozwoju chorób dziąseł i zębów.

Procedury zapobiegawcze obejmują:

 • odchudzanie i unikanie kwaśnych pokarmów;
 • rzucanie palenia;
 • jedzenie ciepłego jedzenia;
 • regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym (przynajmniej raz na 6 miesięcy).

Niektóre patologie zębów nie są związane ze złą higieną, ale z użyciem nieodpowiednich produktów higienicznych. Dlatego przed zakupem szczoteczek, balsamów do jamy ustnej i past należy skonsultować się ze stomatologiem.

Jak wybrać produkty higieniczne?

Dobierane są w zależności od właściwości i zakresu zastosowania, składu lub materiału:

Środki na zęby Skład / materiał Nieruchomości
Szczotka Włókna sztuczne, najczęściej nylon. Wyróżniają się stopniem twardości – miękkie (z krwawiącymi dziąsłami), średnie, twarde. W zależności od wielkości głowy są podzielone na dorosłych i dzieci o prostym lub zaokrąglonym kształcie.
Pasta Z fluorem lub bez, napary ziołowe, witaminy. Nie powinno być fluorku sodu ani laurylosiarczanu. Zapobieganie próchnicy, chorobom przyzębia, efekt wybielania, z wrażliwością szkliwa, na aparat ortodontyczny.
Wątek Kapron, nylon, octan, jedwab impregnowany srebrem, chlorheksydyna, fluor, mięta, witamina C. Woskowany (woskowany). Różnią się grubością (okrągłe, płaskie, różne średnice).
Nabłyszczacz Alkohol lub fluor, napary ziołowe, olejki eteryczne, wapń, minerały. Wzmacniają dziąsła, wybielają, eliminują suchość w ustach, zmniejszają wrażliwość szkliwa.

Znalezienie czasu na wizytę u dentysty

Należy to zrobić nie tylko wtedy, gdy ząb nagle boli. W celu zapobiegania chorobom zębów i dziąseł należy odwiedzać lekarza co najmniej kilka razy w roku w przypadku dorosłych, dzieci co najmniej 1 raz w trymestrze. I to tylko pod warunkiem, że nic Ci nie przeszkadza. Zgadzam się, że lepiej jest grać bezpiecznie, niż później czerpać korzyści z opieszałości. A dziś leczenie próchnicy i zapalenia miazgi nie jest tanie, a coroczne badania profilaktyczne zagwarantują, że wszystkie choroby zostaną wykryte i wyleczone na początkowym etapie rozwoju.

Regularne badanie przez dentystę pomoże rozpoznać i rozwiązać problem na czas

Nawet jeśli pojawią się krwawiące dziąsła, nie zwlekaj z wizytą do dentysty, w przeciwnym razie ryzykujesz przeoczenie chorób takich jak zapalenie dziąseł i przyzębia, a ich konsekwencje są bardzo smutne dla całej jamy ustnej.

Dodatkowe fundusze

Irygator

Czyszczą nie tylko zęby, ale także całą jamę ustną przez 10-15 minut. Urządzenie do irygacji wykorzystuje wodę (przegotowaną lub przefiltrowaną), roztwory lecznicze.

Irygatory są wygodne do czyszczenia aparatów ortodontycznych i koron. Różne tryby są przeznaczone do leczenia, masażu lub zapobiegania.

Urządzenie jest przeciwwskazane w zaostrzeniach chorób przyzębia, po interwencji stomatologicznej oraz do samodzielnego stosowania przez dzieci.

Uwaga! Zraszacz nie jest używany z nicią dentystyczną, używa się ich naprzemiennie w różne dni.

Irygator do zębów
Irygatory są wygodne do czyszczenia aparatów ortodontycznych i koron

Elektryczna szczoteczka do zębów

Wygodny w użyciu, ale jednocześnie drogi – elektryczna szczotka oszczędza wysiłek podczas czyszczenia. Jest w stanie wykonać do 30000 uderzeń na minutę, a cały proces jest dokładniejszy niż w przypadku tradycyjnego pędzla.

W zależności od reżimu, dziąsła są masowane, zęby są lepiej wybielone, a przestrzenie międzyzębowe oczyszczone. Szczotki elektryczne kontrolują nacisk na emalię, aby zapobiec ścieraniu.

Mogą być używane przez wszystkich członków rodziny dzięki zdejmowanym nasadkom. Przeciwwskazane u osób z implantami, wysypką w jamie ustnej i luźnymi zębami.

Szczotkowanie elektryczne
W szczotkach elektrycznych nacisk na emalię jest kontrolowany, aby zapobiec ścieraniu

Skrobaczka do języka

Urządzenie czyści przód i tył języka. Gromadzi dużą liczbę bakterii, które powodują nieprzyjemny zapach. Kilka ruchów skrobaczką oczyści język z nich i płytki nazębnej, sprawi, że oddychanie będzie świeże.

Stosuje się go razem z pastą do zębów przez 30 sekund, najpierw twardą, a następnie miękką. Nie zaleca się używania skrobaka w przypadku zapalenia jamy ustnej lub języka.

Skrobaczka do języka
Kilka ruchów skrobaczką oczyści język z nich i płytki nazębnej, sprawi, że oddychanie będzie świeże

Guma do żucia

Służy do nadania oddechu świeżości, masuje dziąsła i oczyszcza zęby z płytki nazębnej. Wygodne jest używanie gumy na drodze, gdy po jedzeniu nie ma możliwości umycia zębów.

Aby zapobiec chorobom przyzębia, zaleca się umiarkowane żucie do 10-15 minut na raz. Najważniejsze, aby nie nadużywać go więcej niż dwa razy dziennie, w przeciwnym razie szkliwo może zostać uszkodzone, a dziąsła staną się zapalne.

Guma do żucia
Zaleca się umiarkowane żucie do 10-15 minut na raz, aby zapobiec chorobom przyzębia

Płyn do płukania jamy ustnej

Jedną z najskuteczniejszych metod pielęgnacji jamy ustnej jest płukanie jej specjalnymi płynami. A więc n., Eliksiry świeżości i czystości w szerokiej gamie prezentowane są we wszystkich aptekach i dużych centrach handlowych.

Rodzaje płukań:

 • Wzmocnienie
  . Są niezbędne w leczeniu niektórych schorzeń: zapalenia dziąseł, paradontozy oraz w ich profilaktyce. Charakteryzują się najsilniejszym składem antyseptycznym. Do produktów z tej grupy często dodawany jest fluor.
 • Odświeżający
  . Nie niosą ze sobą żadnych korzyści zdrowotnych, ale mają doskonały efekt dezodoryzujący. Po nich uczucie świeżości i czystości utrzymuje się w ustach przez długi czas. Jest to jedyny rodzaj eliksiru, którego nie można stosować na polecenie dentysty.
 • Przedłużone działanie
  . Produkty te przedłużają działanie past. Najczęściej należą do grupy leków wybielających. Dzięki składnikom chemicznym górna „kolorowa” warstwa zmywa się z zębów po jedzeniu lub piciu.
 • Zmniejszenie wrażliwości
  . W przeciwieństwie do analogów, te płukania są używane przed posiłkami, a nie po. Wzbogacone są o aminofluorek, który pomaga wzmocnić szkliwo.

Zasady higieny jamy ustnej

Istnieją zasady higieny:

 • Prawidłowość. Czyszczenie powinno być wykonywane na bieżąco, ponieważ jama ustna brudzi się każdego dnia. Należy go wyczyścić na czas, nawet jeśli zęby wyglądają zdrowo. Optymalna częstotliwość to dwa razy dziennie przez 3 minuty.
 • Dokładność. Zęby i błony śluzowe jamy ustnej wymagają dobrej pielęgnacji. Podczas czyszczenia nie musisz się spieszyć ani ograniczać tylko do powierzchni do żucia. Należy zwrócić uwagę na tylną część zębów i obszary między nimi.
 • Kompleksowe podejście. Czyszczenie przeprowadzane jest na całej jamie ustnej – zębach, dziąsłach, języku, wewnętrznej powierzchni policzków. Jeśli zignorujesz jeden z elementów, problemy nieuchronnie pojawią się w całej jamie.
 • Prawidłowo dobrane urządzenia. Stomatolog powie Ci, jaką twardość wybrać dla pędzla i jaką pastę zastosować. Doradzi też co do nici dentystycznej, irygatora, płynu nabłyszczającego. Jest to ważne, jeśli kupujesz je po raz pierwszy. Następnie fundusze są wybierane niezależnie.
 • Profesjonalne czyszczenie i badania u dentysty. Lekarz pomoże usunąć stwardniałą płytkę nazębną, wybielić szkliwo, jeśli to konieczne, przeprowadzić odkażanie i wydać zalecenia dotyczące pielęgnacji. Kontrole powinny być regularne, niezależnie od tego, czy są skargi.

 

Porady dla dorosłych

Dla dorosłych istnieją również zalecenia dentystyczne dotyczące opieki stomatologicznej. Różnią się nieco od dzieci, ale należy ich nie mniej uważnie obserwować.

Czyścimy poprawnie

Opisaliśmy już samą technikę czyszczenia. Absolutnie nie różni się od tego zalecanego dla dzieci.

Pamiętaj jednak, że każda procedura dwa razy dziennie powinna zająć co najmniej dwie minuty, a najlepiej trzy minuty.

W tym czasie każda witryna musi zostać wyczyszczona około dziesięć razy. Dotyczy to również zębów rodzimych i sztucznych koron: z cermetalu, cyrkonu itp.

Wybór pędzla

szczoteczki do zębów dla dorosłych
Jest wiele szczoteczek do zębów dla dorosłych. Różnią się rozmiarem, ułożeniem włosia, materiałem z jakiego są wykonane oraz miękkością.

Aby dokonać najlepszego wyboru, należy skonsultować się ze swoim dentystą

, który będzie uwzględniał nie tylko kształt i ustawienie zębów, ale także jakość szkliwa i wiele innych czynników.

Wybór makaronu

Teraz możesz kupić wiele past, które różnią się radykalnie składem i działaniem. Mogą być terapeutyczne, profilaktyczne, wybielające i tak dalej.

W tym przypadku lepiej jest również poprosić dentystę o zalecenie dotyczące celu, składu, ścieralności i nie tylko.

Zalety irygatora Braun Oral B Professional Care Oxyjet md 20 są oczywiste.

Dowiedzmy się, czy wybielanie zębów jest szkodliwe w stomatologii i przeczytaj opinie pacjentów, którzy przeszli ten zabieg.

Podążaj za tym linkiem: https://www.vash-dentist.ru/krasota-i-uxod/otbelivanie/poloski/zubov-crest-3d-white-whitestrips-raznovidnosti-tsenyi-otzyivyi.html – znajdziesz instrukcje, jak używać pasków do wybielania zębów Crest Whitestrips.

Stosowanie dodatkowych produktów higienicznych

Przede wszystkim jest to nić dentystyczna

lub, jak się je nazywa, nici dentystyczne. Faktem jest, że szczeliny między zębami są zbyt małe, aby włosie szczotki się tam dostało. Dlatego w większości przypadków pozostają nierafinowane.

To tam gromadzi się najwięcej płytki bakteryjnej i mikroskopijnych resztek jedzenia. Używanie nici dentystycznej po każdym posiłku, a także w połączeniu z bezpośrednim nałożeniem pasty i pędzla, pomoże usunąć jak najwięcej zabrudzeń.

Ponadto ostatnio dentyści często zalecają pacjentom stosowanie irygatora.

… To urządzenie, które czyści powierzchnię szkliwa nawet w trudno dostępnych miejscach za pomocą strumienia wody pod ciśnieniem.

Zamiast wody możesz również użyć różnych płukanek, aby chronić przed nadmiarem bakterii. Możliwe (a nawet konieczne) jest używanie odżywek oddzielnie, bez irygatora.

Odżywianie

podstawa diety zdrowych zębów
Zarówno w przypadku dorosłych, jak i niemowląt duża ilość powszechnie spożywanych słodyczy grozi próchnicą.

… Aby tego uniknąć, należy zmniejszyć częstotliwość jego stosowania.

Zdecydowanie powinieneś także jeść pokarmy stałe.

takie jak świeże warzywa i owoce. Działają jak naturalny środek czyszczący, po prostu usuwając lepkie resztki jedzenia i płytkę bakteryjną z powierzchni szkliwa.

Jak prawidłowo myć zęby?

Technologia czyszczenia składa się z kilku kolejnych etapów:

 1. Wyciśnij niewielką ilość pasty na pędzelek.
 2. Ustaw szczoteczkę prostopadle do zębów pod kątem 45 °.
 3. Przejdź od góry do dołu dla górnej szczęki i od dołu do góry dla dolnej.
 4. Oczyść tył zębów.
 5. Wykonaj serię ruchów okrężnych i postępowych na powierzchni zęba od zewnątrz i od wewnątrz.
 6. Wypłukać usta wodą.
 7. Użyj nici dentystycznej lub irygatora, aby wyczyścić przestrzeń między zębami.
 8. Wypłukać usta wodą lub płynem do płukania ust.

Jak prawidłowo myć zęby
Algorytm szczotkowania zębów

Komentarze

[…] Głównie odżywianie bogate w witaminy, staranna pielęgnacja jamy ustnej, rzucanie złych nawyków i kontrola […]

Choroba kamieni ślinowych – objawy i metody leczenia choroby (19.09.2018 o 09:02) Odpowiedz na komentarz

Mama od dzieciństwa uczyła mnie dbania o higienę jamy ustnej. Niedawno kupiłem Sanorin Loris spray na suchość w ustach, który również dobrze zabija zarazki. Teraz używam go regularnie.

Alsou (06.07.2019 o 17:50) Odpowiedz na komentarz

Napisz swój komentarz Anuluj odpowiedź

Cechy pielęgnacji zębów dziecięcych

Do trzeciego roku życia dorośli pomagają dziecku myć zęby, potem sam je szczotkuje
Zęby do 14 roku życia wymagają szczególnej pielęgnacji.

Dzieci powinny spożywać słodkie i mączne potrawy (słodycze, czekolada, napoje gazowane) pod nadzorem dorosłych.

Taka żywność niszczy szkliwo, szczególnie szybko – w zębach mlecznych.

Do trzeciego roku życia dorośli pomagają dziecku myć zęby, potem sam je szczotkuje.

Po wyrznięciu się zębów mlecznych (od 6-8 miesięcy) lekarze zalecają czyszczenie ich chusteczkami dentystycznymi. Skuteczne są silikonowe szczoteczki zakładane na palec osoby dorosłej.

W przypadku zapalenia jamy ustnej, zapalenia dziąseł, wymagane jest miejscowe leczenie objawowe i wzmocnienie całego organizmu.

W tym okresie pasty nie można używać, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że dziecko ją połknie. Najlepiej tego unikać w każdym wieku.

Od trzeciego roku życia dzieci kupują makaron z glicerofosforanem wapnia, witaminami i naturalnymi ekstraktami. Używanie wskaźnika płytki nazębnej zamieni szczotkowanie w zabawę i sprawi, że Twoje dziecko będzie zainteresowane tym procesem.

Ważny! Rodzice powinni monitorować rozwój ukąszenia. Wizyta u ortodonty pomoże skorygować niewłaściwy proces na wczesnym etapie.

Nici dentystyczne zębów

Floss to nie anachronizm z filmów amerykańskich, ale konieczność. Wielu dentystów przypomina swoim pacjentom, aby zwracali szczególną uwagę na okolice skrzyżowania zębów. Jest to szczególnie ważne dla właścicieli tzw. gromadzenie się. Jest to szczególny rodzaj krzywizny, w której zęby zachodzą na siebie.

Instrukcje krok po kroku, jak używać nici dentystycznej:

 • Odwiń wymaganą ilość nici dentystycznej z wałka. To około 30–35 centymetrów.
 • Przymocuj nić do palców, aby się nie zsunęła. Aby to zrobić, dokręć pętlę na palcach wskazujących i środkowych dłoni roboczej; na dłoni pomocniczej dokręć nić dentystyczną tylko na palcu wskazującym.
 • Przeciągnij wolny kawałek nici przez szczelinę między zębami. Teraz ostrożnie przesuń go wzdłuż ścieżki translacji: w górę – w dół i do tyłu – do przodu. Ważne jest, aby działać od strony dziąseł – w przeciwnym razie szczotkowanie nie będzie miało sensu.
 • Po zakończeniu pracy z jednym zębem przesuń czystą część nici do drugiego. Powtarzaj ten proces, aż wszystkie problematyczne powierzchnie zostaną wyczyszczone.

Przykład zastosowania nici dentystycznej
Przykład użycia nici dentystycznej
Z takim czyszczeniem nie należy przesadzać. Wystarczy zastosować tę technikę po posiłkach. Średni czas manipulacji nicią dentystyczną nie powinien przekraczać 3 minut dla obu szczęk.

Dodatkowe zalecenia

Jama ustna wymaga codziennej i starannej pielęgnacji.

Działa to tak:

 • Mycie zębów rano i wieczorem to konieczność. Wskazane jest czyszczenie lub płukanie po jedzeniu.
 • Nić lub irygator – po kolei 1 raz dziennie, każde urządzenie nie więcej niż 3-4 razy w tygodniu.
 • Nabłyszczacz należy trzymać w ustach nie dłużej niż 30 sekund, a następnie wypluć.
 • Badania stomatologiczne odbywają się raz na sześć miesięcy.

Wybór odpowiednich środków higieny osobistej

Czego potrzebujesz, aby codziennie myć usta? Przede wszystkim zwykła lub elektryczna szczoteczka do zębów. Zwróć należytą uwagę na jego wybór, ponieważ źle dobrany pędzelek może łatwo zranić szkliwo lub wręcz przeciwnie, nie osiągnąć pożądanego efektu, gdy nie poradzi sobie z powstałą miękką płytką nazębną i osadami. Wybierając, zwróć uwagę na następujące czynniki:

 • Sztywność włosia: Miękkie włosie najgorzej oczyszcza jamę ustną, ale są odpowiednie dla osób z nadmierną wrażliwością szkliwa i dziąseł, a także tych, które są w trakcie leczenia stanów zapalnych, takich jak paradontoza i dziąseł. Sztywne włosie jest wskazane tylko dla osób z niesamowicie mocnym szkliwem i dużą ilością osadów zębowych. Większość populacji powinna zdecydować się na pędzle o średniej twardości,
 • materiał włosia: może być naturalny lub sztuczny. Jeśli wybierzesz pierwszą opcję, to pamiętaj – taką szczoteczkę trzeba wymieniać częściej niż raz na trzy miesiące, bo bakterie szybciej się na niej gromadzą i namnażają,
 • przeznaczenie: istnieją wysokospecjalistyczne urządzenia medyczne i ortodontyczne, są odpowiednie np. dla osób noszących aparat ortodontyczny. W innych przypadkach preferuj standardowe modele.

Wybór odpowiedniej szczoteczki i pasty poprawia zdrowie zębów
Drugim punktem zakupu do czyszczenia jamy ustnej powinna być odpowiednia pasta do zębów. Do codziennego użytku odpowiednie są regularne preparaty higieniczne, które usuwają płytkę nazębną i zapewniają świeży oddech. Aby zapobiec próchnicy i stanom zapalnym błony śluzowej, odpowiednie są te, które zawierają suplementy diety, zioła lecznicze i minerały. Pasty lecznicze można stosować na kursach (np. 1-2 miesiące) i tylko po konsultacji ze stomatologiem. Wybielanie – nie dłużej niż miesiąc, aby nie uszkodzić szkliwa.

Najlepiej wymieniać pastę co 2-3 miesiące, wtedy zęby i dziąsła nie będą miały czasu na przyzwyczajenie się do składników aktywnych, a oczyszczająca kompozycja nowego produktu będzie wielokrotnie skuteczniejsza.

Pielęgnację zębów i jamy ustnej należy wykonywać nie tylko pastą i szczoteczką, nie zapomnij o zakupie płynu do płukania ust, irygatora oraz nici dentystycznej. A jeśli płyn nabłyszczający, aby zaoszczędzić pieniądze, można zastąpić zwykłą przegotowaną wodą, to takie urządzenia jak nici dentystyczne wystarczy mieć zawsze pod ręką.

Odżywianie

Zęby przejmują główny ciężar mechanicznej obróbki żywności. Ich zdrowie i siła zależą bezpośrednio od jakości spożywanej żywności.

Zdrowa żywność obejmuje:

 • Zdrowie i wytrzymałość zębów zależą bezpośrednio od jakości spożywanych produktów
  Warzywa, surowe owoce – marchew, kapusta, buraki, jabłka, cytryna.
 • Ryby – dorsz, łosoś, pstrąg.
 • Produkty mleczne – ser, twarożek, jogurt.
 • Orzechy.
 • Jajka.

Szkodliwe jedzenie, które niszczy zęby:

 • Produkty mączne.
 • Cukier.
 • Konserwanty, polepszacze smaku.
 • Kofeina.

Częste posiłki, zwłaszcza te z dużą zawartością skrobi i glukozy, negatywnie wpływają na stan zębów i dziąseł. Emalia cierpi, jeśli natychmiast zmieniasz naczynia na przemian z wysokimi i niskimi temperaturami.

Zwróć uwagę na to, co jemy

Do delikatnego oczyszczenia szkliwa, do masażu dziąseł, do nasycenia organizmu minerałami i witaminami, można używać warzyw i owoców, takich jak jabłka i marchewki. Niektórzy dentyści zalecają zdrową przekąskę jako alternatywę dla mycia zębów w ciągu dnia.

Jeśli jesteś zainteresowany tym, jak dbać o jamę ustną, nie zapomnij o przejrzeniu swojej diety oprócz codziennych zabiegów higienicznych. Jest wiele produktów, które są szkodliwe nie tylko dla zębów i dziąseł, ale także dla całego organizmu. I jest zdrowa żywność, która pomaga wzmocnić układ odpornościowy, pomaga zapobiegać chorobom jamy ustnej.

Ciekawy! Naukowcy obliczyli1, że w ciągu siedemdziesięciu lat życia przeciętny mieszkaniec Ziemi zjada około 2,5 tony białka, 2 tony tłuszczu i do 10 ton węglowodanów. Wypijamy około 50 ton wody.

Właściwe zbilansowane odżywianie wzmocni Twoje zęby

Wśród przydatnych produktów: orzechy i warzywa, zboża, owoce morza, miód, jajka, sfermentowane mleko i produkty mleczne, stałe warzywa i owoce. Wśród zagrożeń: napoje gazowane i słodkie soki, frytki i lizaki, wszelkie fast foody, słodycze, a także zbyt tłuste i miękkie potrawy.

Jak prawidłowo pielęgnować zęby metalowo-ceramiczne?

Uważa się, że o protezy nie trzeba dbać bardziej niż o zwykłe zęby. Ale cermetal, jak każdy materiał sztuczny, ma swoje własne cechy pielęgnacyjne. Biorąc to pod uwagę, korony będą trwać dłużej.

Właściwa pielęgnacja obejmuje:

 1. Miękkie włosie szczoteczki do zębów.
 2. Pasta z naturalnymi składnikami, ale nie wybielająca.
 3. Ruchy powinny być pionowe i skierowane od dziąseł do krawędzi zębów.
 4. Irygator do przepłukiwania szczeliny między mostem a dziąsłem co najmniej 2-3 razy w tygodniu.
 5. Nabłyszczacz do dezynfekcji po każdym posiłku.
 6. Okresowe czyszczenie zębów przez dentystę w celu usunięcia uporczywych osadów z kawy lub nikotyny.
 7. Unikanie zbyt gorących lub zimnych potraw, napojów.

Najpierw udaj się do dentysty i uzyskaj od niego porady dotyczące opieki lub leczenia. Korzystając z tych wskazówek, możesz skutecznie i samodzielnie zadbać o zęby w domu.

Zalecenia dla dzieci

jak właściwie dbać o zęby dzieci
Dzieci, zwłaszcza bardzo małe, nie potrafią jeszcze zadbać o siebie, a zwłaszcza o zęby.

Dlatego bardzo ważne jest, aby rodzice od najmłodszych lat uczyli je higieny. W końcu jakość zębów dorosłych zależy bezpośrednio od tego, jak dobrze pielęgnowano je od najmłodszych lat.

Opiekę stomatologiczną u niemowląt należy wykonywać dokładniej niż u dorosłych. Wynika to z kilku czynników.

Cechy zębów mlecznych

 • Na organizm dziecka silniejszy wpływ ma środowisko, bakterie i inne rzeczy. Niemowlęta mają szybszy metabolizm, dlatego wszystkie procesy, w tym choroby zębów, rozwijają się szybciej.
 • Ponadto budowa zębów mlecznych różni się nieco od budowy zębów trzonowych. Mają inny kształt, odcień szkliwa i nieco większą wnękę wewnętrzną.
  Korzenie są mniejsze, mają jednak dużą liczbę dodatkowych kanałów, ponieważ zęby mleczne wymagają bardziej złożonego urządzenia, aby w pełni wykonywać swoje funkcje.
 • Jednocześnie są znacznie mniej zmineralizowane niż trwałe. Posiadają cieńsze twarde warstwy – zębinę i szkliwo. Dlatego są nie tylko szybciej usuwane, ale wszystkie procesy patologiczne, na przykład uszkodzenia próchnicowe, są szybsze.

Zasady opieki

Ze względu na te cechy, dbając o zęby dziecka, należy przestrzegać obowiązkowych zasad

… Ponadto rodzice są odpowiedzialni nie tylko za nauczenie dziecka, ale także za kontrolę, aż do momentu ukształtowania się pełnowartościowego uzębienia już w okresie dojrzewania.

Wczesny start

czas na mycie mlecznych zębów
Zdjęcie: silikonowa szczotka na palec

Zabieg należy rozpocząć od momentu wyrzynania się pierwszego zęba.

… Zwykle dzieje się to od około sześciu do siedmiu miesięcy. Oczywiście w tej chwili nadal nie można używać zwykłych produktów higienicznych, takich jak pędzle i pasty.

Czyszczenie powierzchni należy wykonywać bardzo ostrożnie, aby nie uszkodzić otaczającej tkanki kawałkiem gazy lub specjalnymi serwetkami. Istnieją również specjalne szczoteczki do opuszków palców wykonane z silikonu i podobnych materiałów.

… Dobrze oczyszczają powierzchnię szkliwa.

Wybór odpowiedniego pędzla

Każdy wiek ma swoje własne zasady doboru szczoteczek do zębów. Pierwsza pełnoprawna szczotka powinna pojawić się u dziecka w wieku około 2-3 lat

… W tym czasie zęby już wyrosły, a dziecko urosło na tyle, aby samodzielnie nauczyć się obsługi takich narzędzi.

Warunkiem wstępnym pierwszych pędzli jest sztuczne włosie, które powinno być jak najbardziej miękkie

… Nowoczesne tworzywa sztuczne zapobiegają rozwojowi bakterii i nie powodują reakcji alergicznych u dziecka.

Wielkość głowy musi być skorelowana z wielkością samych zębów – nie powinna ona nakładać się na więcej niż trzy jednostki naraz. Optymalnie około 18 mm.

Weź pod uwagę irygator Aquapulsar OS 1, który jest niezbędny do prawidłowej pielęgnacji całej jamy ustnej.

W tym artykule poznasz cenę ultradźwiękowej szczoteczki do zębów Megasonex.

Tutaj: https://www.vash-dentist.ru/krasota-i-uxod/irrigatoryi/panasonic-ew-1211-podrobnyiy-obzor.html – zbierane są recenzje irygatora Panasonic DentaCare Handy EW 1211.

Wybór makaronu

Równie ważny jest wybór makaronu. Wysokiej jakości produkty od zaufanych producentów są zawsze oznakowane na tubie, która wskazuje kategorię wiekową.

Konieczne jest, aby wiek wskazany na paście odpowiadał wiekowi dziecka.

Oto kilka punktów, na które rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę:

 1. Wiek 0-4 lata
  . Wskaźnik ścieralności – nie więcej niż 20 jednostek, brak fluoru lub jego ilość nie przekracza 200 ppm.
 2. Wiek 4-8 ​​lat
  . Ścieralność – nie więcej niż 50 jednostek, a ilość fluoru – do 500 ppm.
 3. Wiek 8-14
  . Ścieralność dochodzi do 50 jednostek konwencjonalnych, a fluoru i jego związków do 1400 ppm.

Konieczne jest również uwzględnienie różnych spoiw i dodatków funkcjonalnych. Pożądane jest, aby pasta dla dzieci nie zawierała triklosanu, sorbitolu, laurylosiarczanu sodu, sztucznych barwników i chemicznych aromatów.

Ale obecność naturalnych enzymów (laktoferyna, papaina), naturalnych składników białkowych i biologicznie aktywnego wapnia będzie korzystna.

Właściwe czyszczenie

Oprócz wyboru odpowiedniej szczoteczki i pasty, rodzice muszą nauczyć swoje dziecko prawidłowego bezpośredniego mycia zębów.

… Przede wszystkim należy pamiętać, że należy to robić
codziennie, co najmniej dwa razy
.

Rano przed śniadaniem i wieczorem tuż przed snem. Najlepiej, jeśli taki zabieg, choć w wersji lekkiej, przeprowadza się każdorazowo po posiłku. W ciągu dnia możesz po prostu użyć do tego dokładnego płukania.

Dentyści od dawna opracowali technikę, która pozwala maksymalnie oczyścić powierzchnię szkliwa z bakterii, resztek jedzenia i płytki nazębnej. Dziecko należy uczyć tej techniki od samego początku, niezależnie od wieku i ewentualnej niechęci.

 • Pędzel należy najpierw zwilżyć czystą wodą, a następnie nałożyć pastę bezpośrednio na włosie. Jego ilość jest bardzo mała – wielkości ziarnka grochu.
 • Wszystkie ruchy szczoteczki podczas czyszczenia powierzchni bocznych powinny odbywać się we właściwym kierunku – od dziąsła do wierzchołka samego zęba. Oznacza to, że od dołu do góry w dolnej szczęce i odwrotnie na górnej.
 • Zęby boczne mają powierzchnię żującą, którą należy szczotkować w kierunku zębów środkowych.
 • Pamiętaj, aby podczas czyszczenia pokryć wszystkie trzy kierunki – powierzchnie wewnętrzne, zewnętrzne, a także części do żucia.
 • Ruchy powinny być zamaszyste.
 • Aby wyczyścić wnętrze przednich zębów, trzymaj szczoteczkę pionowo.
 • Aby usunąć wszelkie możliwe osady z odległych trudno dostępnych miejsc, lepiej trzymać szczoteczkę pod kątem 45 ° do dziąseł.
 • Pamiętaj, aby podczas używania szczoteczki mieć otwarte usta.

Oprócz wszystkiego, co opisano powyżej, musisz monitorować prawidłowe odżywianie dziecka.

ograniczają spożycie tzw. szybkich węglowodanów, czyli słodyczy między posiłkami.

Jak zrobić pastę do zębów w domu

Istnieje kilka najpopularniejszych domowych przepisów na pielęgnację jamy ustnej.

Aby zrobić najprostszą pastę do zębów, przygotuj następujące składniki:

 • biała glinka – 40 gramów;
 • miód – 0,5 łyżeczki;
 • olej szałwiowy – 1 kropla;
 • olej rumiankowy – 1 kropla;
 • propolis na bazie wody – 4 krople;
 • trochę czystej wody.

Przygotowanie:

 1. Wymieszaj glinkę z wodą do uzyskania konsystencji pasty.
 2. Do miodu wrzucamy olejki eteryczne.
 3. Połącz z gliną, doprowadzaj do jednorodnej masy.

Taka pasta dobrze radzi sobie z płytką nazębną, usuwa nieprzyjemny zapach i działa wybielająco.

pierwszy ząb, jak dbać

Przepis 2. Aby uzyskać pachnącą pastę, potrzebujesz następujących składników:

 • cynamon – 1 szczypta;
 • proszek z kopru włoskiego – na czubku noża;
 • sól morska – szczypta;
 • soda oczyszczona – 1 łyżeczka;
 • olejek z drzewa herbacianego – 3 krople;
 • trochę czystej wody;
 • Olej kokosowy.

Przygotowanie:

 1. Łączymy wszystkie składniki oprócz oleju kokosowego. Dokładnie wymieszaj, w razie potrzeby dodaj trochę wody. Konsystencja powinna być ciastowata.
 2. Olejek kokosowy dodaj do szczoteczki tuż przed szczotkowaniem.

Ta pasta bardzo ładnie pachnie, nie szkodzi ciału. Przechowuj go w słoiku z zamkniętą pokrywką.

Aby uzyskać jak najwięcej z makaronu, zmieniaj zioła podczas przygotowywania nowej partii:

 • rozmaryn poprawia krążenie krwi, korzystnie wpływa na dziąsła;
 • mięta zmniejsza prawdopodobieństwo procesów zapalnych, nadaje oddechowi świeżość;
 • goździki łagodzą bóle zębów;
 • rumianek jest dobrym środkiem antyseptycznym;
 • drzewo herbaciane pomaga w walce z próchnicą, łagodzi stany zapalne dziąseł.

Pielęgnacja jamy ustnej po ekstrakcji zęba

Po ekstrakcji zęba w jamie ustnej pozostaje dziura, która wymaga szczególnej pielęgnacji:

 • Wacik pozostawiony przez lekarza można wyjąć dopiero po pół godzinie, w przeciwnym razie krwawienie może ustąpić.
 • Pokarm należy spożyć nie wcześniej niż 2-3 godziny po zabiegu. Jedzenie powinno być miękkie i ciepłe przez kilka dni.
 • Na jakiś czas będziesz musiał zrezygnować z aktywności fizycznej i wycieczek do łaźni.
 • W pierwszych dniach po usunięciu nie można płukać ust. Na otworze tworzy się film, który chroni przed wnikaniem patogennych mikroorganizmów. Płukanie usuwa film, który mógłby spowodować zanieczyszczenie.
 • Drugiego dnia możesz już rozpocząć płukanie, ale niezbyt aktywne. W tym celu stosuje się specjalne środki, na przykład stomatidynę, stomatofit, givalex, biglukonian chlorheksydyny, roztwór furacyliny, chlorofillipty, nadmanganian potasu lub wodorowęglan sodu. Do płukania można również użyć wywarów z ziół leczniczych: szałwii, dziurawca, nagietka lub kwiatów rumianku. Stomatolog pomoże Ci wybrać najlepszy lek.
 • Konieczne jest szczotkowanie zębów (począwszy od drugiego dnia po usunięciu) bez naruszania dziury. Po zabiegu zaleca się wykonanie kąpieli ze środkiem antyseptycznym.

Całkowite wyleczenie trwa 2-3 miesiące, ale dyskomfort w jamie ustnej znika po 1-2 tygodniach.

Oczyść język

Ludzie codziennie myją zęby, ale niewielu poświęca wystarczająco dużo czasu i uwagi językowi, a tak naprawdę gromadzi on dużo bakterii. Język należy czyścić równie często jak szkliwo zębów, ale do tego lepiej jest użyć elektrycznej szczoteczki ze specjalną dyszą. Początkowo doznania nie są zbyt przyjemne, ale do takiego czyszczenia można się dość szybko przyzwyczaić.

Czyściki do języka

Dbanie o język jest tak samo ważne, jak dbanie o zęby i dziąsła. Język odgrywa ważną rolę w zdrowiu człowieka. Aby zapewnić mu opiekę, musisz postępować w następujący sposób:

 • W tym celu istnieją specjalne szczotki i skrobaki. Używane są również specjalne łyżki.
 • Czyszczenie rozpoczyna się po umyciu zębów i wypłukaniu ust.
 • Czyszczenie odbywa się od nasady języka do jego czubka. Najpierw wyczyść jedną połowę, a następnie drugą. Czyszczenie odbywa się „ruchem zamiatania”.
 • Po zakończeniu czyszczenia należy kontynuować je w kierunku poprzecznym.
 • Po zakończeniu zabiegu należy przepłukać usta.

Co to jest tablica

Na zębach tworzy się płytka nazębna – doskonały substrat dla życiowej aktywności bakterii. Im więcej płytki nazębnej, tym aktywniej namnażają się bakterie, uwalniane są kwasy niszczące twarde struktury zębów oraz toksyny powodujące stany zapalne dziąseł. Płytka nazębna z czasem ulega mineralizacji i zamienia się w kamień nazębny, który jest trudniejszy do czyszczenia. Bakterie gromadzą się pod spodem, higiena staje się trudna, a problemy się pogarszają. Dlatego ważne jest, aby myć zęby, oczyścić powierzchnię zębów z płytki nazębnej i usunąć resztki jedzenia.

Rodzaje zębów i ich cechy

Zwykle zdrowy dorosły ma 32 zęby, a dzieci poniżej 6 lat mają 20 zębów. W rzadkich przypadkach ich liczba może różnić się od standardowej i nie będzie to traktowane jako patologia. Jednak etap powstawania zębów i ich zmiany jest taki sam dla każdego. Zęby mleczne

Zęby mleczne powstają od 7 miesięcy do 3 lat. Ich główne różnice w stosunku do stałych:

 • mały rozmiar korony;
 • masywne i rozgałęzione korzenie;
 • niebiesko-biały kolor emalii;
 • wysokie prawdopodobieństwo próchnicy i próchnicy;
 • głębokie szczeliny;
 • wyraźna krzywizna koron i obecność guzków.

W zależności od lokalizacji i budowy anatomicznej zęby stałe dzielimy na kilka grup:

Wszystkie z nich nie tylko uczestniczą w procesach trawienia, ale także pomagają poprawnie wymawiać dźwięki. Brak niektórych „ósemek” – zębów mądrości jest uważany za normalny i nie wpływa na funkcjonalność aparatu mowy.

Popularne problemy i nowoczesne metody leczenia

Wszelkie procesy zapalne i niszczące zęby można zatrzymać bez ich usuwania. Najważniejsze jest, aby skontaktować się z kliniką w odpowiednim czasie i przejść zalecany przebieg leczenia.

Próchnica Próchnica to problem, który dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych. Choroba może rozwinąć się w mleku i zębach stałych. Drobnoustroje dostają się do krwiobiegu i rozprzestrzeniają się po całym ciele. Nieleczona próchnica przyczynia się do próchnicy zębów i zapalenia tkanek. W zaawansowanych przypadkach choroba staje się przyczyną problemów z układem sercowo-naczyniowym, nerkami.

Zapalenie miazgi Zapalenie miazgi jest jedną z możliwych konsekwencji próchnicy, gdy nerw zębowy ulega zapaleniu. Ból w tym okresie może być zarówno miejscowy, jak i promieniujący do oka, ucha lub skroni. Leczenie odbywa się na kilka sposobów:

Konserwatywny. Podobne do leczenia próchnicy. Pozwala zachować żywotną aktywność miazgi (nerwu).

Chirurgiczny. Usunięcie nerwu zębowego odbywa się w znieczuleniu miejscowym lub przez martwicę (zabicie). Dotknięte kanały są oczyszczane z drobnoustrojów i uszczelniane.

Zapalenie ozębnej

Kolejny rodzaj zapalenia, który jest kolejnym etapem zapalenia miazgi. Choroba ta charakteryzuje się stanem zapalnym wierzchołka korzenia zęba i tworzeniem się ropnego worka. Ból staje się stały, obolały. Dyskomfort pojawia się nawet podczas naciskania językiem. W przyszłości może to prowadzić do torbieli, ropnego zapalenia tkanek miękkich twarzy i szczęki. Leczenie odbywa się w ramach kilku wizyt:

 • Badanie i usuwanie tkanek próchnicowych.
 • Leki na kanały do ​​odprowadzania ropy.
 • W obecności topnika wykonuje się nacięcie dziąsła, wykonuje się szereg prac przeciwzapalnych.
 • Leczenie i wypełnianie kanałów.
 • Wykonuje się zdjęcia rentgenowskie, aby upewnić się, że w kanałach nie ma ropy.
 • Założenie plomby lub korony.

Wybór pędzla

Bez odpowiedniej pielęgnacji próchnica zębów. Dlatego wybór pędzla należy traktować ostrożnie.

Najbardziej uniwersalna będzie mała główka ze średnio twardym syntetycznym włosiem. Bardziej miękki jest odpowiedni na ból dziąseł.

Szczotka elektryczna czyści skuteczniej, wykonując ruchy pulsacyjne połączone z ruchami okrężnymi. Nasadkę można dobrać z dowolną sztywnością włosia.

Najnowocześniejszą jest szczoteczka ultradźwiękowa. Nie tylko oczyszcza, ale także korzystnie wpływa na dziąsła.

Stomatolog pomoże dobrać odpowiednią szczoteczkę i podpowie, jak nią dbać o zęby.

Nabłyszczacz

To kolejny sposób na skuteczne utrzymanie zdrowia jamy ustnej. Pamiętaj jednak, że żadna z wymienionych tutaj metod nie ma pierwszeństwa przed innymi. Największą korzyść przynoszą, gdy są używane razem, uzupełniając się i wzmacniając. Porozmawiajmy o tym, jak skutecznie stosować płukankę do zębów. Jest do tego kilka prostych zasad.

Jedną z zasad jest konieczność użycia odpowiedniej ilości nabłyszczacza. Możesz do tego użyć dozownika. Ta kwestia nabiera szczególnego znaczenia, jeśli chodzi o płukanie ust dziecka. W takim przypadku za dużo lub za mało płynu nabłyszczającego można łatwo pobrać bez odpowiedniego nadzoru.

Niektóre rodzaje płukanek muszą być rozcieńczone, aby wyjaśnić ten problem, należy uważnie przeczytać opis tego narzędzia.

Przypomnijmy raz jeszcze, że płyn do płukania jamy ustnej nie zastępuje innych rodzajów regularnej pielęgnacji zębów. On tylko je uzupełnia.

Podczas korzystania z niego należy monitorować czas jego użytkowania. Dlatego niektóre rodzaje płynów do płukania ust należy trzymać w ustach przez 30 sekund. Podczas płukania należy dokładnie spełnić ten wymóg.

Dziewczyna przepłukuje usta
Niektóre rodzaje płukanek muszą być rozcieńczone, aby wyjaśnić ten problem, należy uważnie przeczytać opis tego produktu

Pięć podstawowych zasad

Aby prawidłowo i skutecznie czyścić zęby, musisz przestrzegać następujących zasad:

 1. Złożoność pielęgnacji – szczoteczka do zębów, bez względu na to, jak ostrożnie jej użyjesz, nie będzie w stanie dotrzeć do wszystkich kącików ust, a zwłaszcza przestrzeni między zębami, w których będzie się nieustannie gromadzić płytka nazębna i szkodliwe bakterie, co ostatecznie doprowadzi do pojawienia się próchnicy i innych chorób. Dlatego używaj również nici dentystycznej i płynu do płukania ust.
 2. Aktualizujemy arsenał – jeśli nić dentystyczna i płukanki nie wymagają aktualizacji (ta ostatnia psuje się dopiero wraz z upływem terminu ważności), to szczoteczkę należy wymieniać co 3 miesiące.
 3. Drogie, nie zawsze wysokiej jakości – nie należy polegać na najdroższych środkach, ważniejsze będą zalecenia dentysty i osobiste doświadczenie. Oczywiście czasami za dobry wynik trzeba zapłacić wysoką cenę, ale nie zawsze (nie jest to najważniejszy czynnik).
 4. Regularność i dokładność – zabiegi należy powtarzać dwa razy dziennie (proces czyszczenia powinien trwać od 3 minut): po porannym posiłku i przed snem.
 5. Na wizycie u dentysty – odwiedzamy specjalistę, najlepiej 2 razy w roku.

Jedynie kompleksowe wdrożenie trzech podstawowych zasad będzie skutecznym narzędziem prewencyjnym. W przeciwnym razie nie przyniesie to pożądanych rezultatów, a wydane środki nie uchronią Cię przed utratą zębów.

Właściwe czyszczenie

Oczywiście główną częścią pielęgnacji jest mycie zębów szczoteczką i pastą. Lekarze zalecają mycie zębów dwa razy dziennie – rano (tylko po śniadaniu) i przed snem. W przypadkach, gdy choroba dziąseł już się pojawiła, zęby należy szczotkować częściej. Ważne jest, aby przed ponownym użyciem szczoteczka całkowicie wyschła. Dlatego jeśli często myjesz zęby, najlepiej użyć 2-3 szczoteczek do zębów.

Wybór szczoteczki do zębów

Wybierz miękkie szczoteczki do zębów ze szczeciniastymi, zaokrąglonymi końcami. Z drugiej strony główka szczoteczki powinna być mała, aby mogła wnikać w trudno dostępne miejsca. Szczotkę należy wymieniać co kilka miesięcy lub starą gotować.

Możesz kupić specjalną szczoteczkę międzyzębową, aby jeszcze bardziej polepszyć pielęgnację jamy ustnej. Jest malutki i dobrze sprawdza się przy usuwaniu pokarmu i płytki nazębnej z przestrzeni między zębami. Dodatkowo dostępne są nowoczesne szczoteczki z gumowymi końcówkami, które są wygodne do masowania dziąseł.

Wybór pasty do zębów

Pastę do zębów należy dobrać zgodnie z osobistymi preferencjami. Ale jeśli są pewne problemy z zębami, lepiej skonsultować się w tej sprawie z dentystą. Wysokiej jakości pasta do zębów zawsze zawiera fluorki, które wzmacniają szkliwo, a także wodorowęglan sodu i węglan wapnia, które pomagają usunąć płytkę nazębną. Nowoczesne pasty zawierają również związki krzemu, które mają ulepszone właściwości czyszczące.

Osoby cierpiące na dużą wrażliwość szkliwa mogą stosować pastę o niskiej odporności na ścieranie oraz obojętne chemiczne środki czyszczące.

Osobom cierpiącym na przyśpieszone tworzenie się kamienia nazębnego dostępne są specjalne pasty do pielęgnacji jamy ustnej, w których rozpuszczalne pirofosforany nie pozwalają na osadzanie się minerałów na powierzchni zębów. Ponadto substancje te mogą hamować rozwój kamienia nazębnego.

https://www.youtube.com/watch?v=kf_y-FE_n2A

Zaleca się, aby szczotkowanie zębów trwało tylko 2-3 minuty, ale wielu osobom udaje się to w zaledwie 30-40 sekund. Z drugiej strony nie trzeba zbyt długo myć zębów, bo w wyniku intensywnej i częstej pielęgnacji jamy ustnej w niektórych przypadkach dochodzi do uszkodzenia dziąseł i szkliwa.

Układ pokarmowy jest miejscem, w którym zaczyna się wiele chorób, jeśli nie zostanie odpowiednio potraktowane. Dlatego opieka musi być prowadzona na profesjonalnym poziomie. Pierwszym krokiem jest umieszczenie szczoteczki na linii dziąseł, ustawienie jej pod kątem 45 ° względem zębów od zewnątrz. Następnie wykonuj nim okrężne ruchy, czyszcząc od razu 2-3 zęby. Aby wyczyścić wewnętrzną stronę przednich zębów, szczoteczkę należy ustawić pionowo i poruszać w górę iw dół tak ostrożnie, jak to możliwe.

Tabliczka na języku

Nie zapominaj, że płytka nazębna tworzy się również na języku, a nie tylko na zębach. Ta płytka staje się jedną z przyczyn nieświeżego oddechu, dlatego język należy czyścić oddzielnie. Powinieneś zacząć od końcówki, kierując się w stronę środka i boków.

Mycie zębów można uznać za najważniejszy sposób na utrzymanie zdrowia jamy ustnej. Zastanówmy się, jak to zrobić poprawnie. Chociaż zdrowie zębów jest ważne, nie zapominajmy o zdrowiu dziąseł i powierzchni języka.

Oto kilka zasad, przestrzegając których można znacznie poprawić jakość obróbki jamy ustnej:

 • Szczotkę należy ustawić pod kątem około czterdziestu pięciu stopni w bok.
 • Oczyść zewnętrzną stronę delikatnymi ruchami obrotowymi.
 • Podobnie musisz dokładnie wyczyścić ich wnętrze.
 • Powierzchnię żucia zębów przetwarzamy delikatnymi okrężnymi ruchami.
 • Przydałoby się szczotkować powierzchnię na krawędzi języka szczoteczką do zębów.
 • Nacisk wywierany na szczotkę podczas szczotkowania nie powinien być zbyt duży, aby powodować krwawienie.
 • Liczy się to, które włosie szczoteczki jest najskuteczniejsze. Ogólnie preferowane jest włosie bardziej miękkie lub średnio miękkie. Uważa się, że skuteczniej zapobiega tworzeniu się płytki nazębnej lub kamienia nazębnego.

Instrukcje krok po kroku, jak myć zęby W
dzisiejszych czasach oferta tego typu produktów jest bardzo szeroka. Oczywiście w każdym przypadku odpowiedź będzie inna. Aby wybrać najlepszą dla siebie opcję, musisz wyjść z konkretnych okoliczności. Najlepiej wybrać dla siebie najskuteczniejszy rodzaj pasty po konsultacji ze specjalistą.

Okres ten zwykle nie powinien przekraczać trzech miesięcy. Jeśli byłeś przeziębiony, lepiej natychmiast wymienić szczoteczkę do zębów, ponieważ mogą na niej pozostać zarazki. Musisz także przyjrzeć się wyglądowi swojej szczoteczki do zębów. Jeśli nabrał odrapanego wyglądu, lepiej go natychmiast zmienić.

Nie zapominajmy również, że w naszych czasach istnieją skuteczne metody profesjonalnego czyszczenia, które są wytwarzane przez specjalistów przy użyciu specjalnego sprzętu. Używane przynajmniej sporadycznie, mogą stanowić ważne wsparcie zdrowotne.

Zmień pędzel na czas

Zaleca się kupowanie nowej szczoteczki przynajmniej co 3 miesiące. Dotyczy to urządzeń zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Główki szczoteczek elektrycznych należy zmieniać równie często. Jeśli będziesz to robić rzadziej, na urządzeniu gromadzi się dużo bakterii, co może powodować rozwój infekcji.

Należy również pamiętać, że włosie urządzenia, które było używane przez długi czas, stopniowo przestaje być elastyczne. W rezultacie na dziąsłach pojawiają się różne urazy. Po przeziębieniu na pewno będziesz musiał kupić nową szczoteczkę do zębów.

Related posts

Leave a Comment