Ciąża i macierzyństwo

Czy peeling można wykonać w ciąży? Jakie rodzaje peelingów można stosować w czasie ciąży

W okresie rodzenia dziecka płeć piękna doświadcza nieprawidłowego funkcjonowania układu hormonalnego, co wpływa na stan twarzy – pojawiają się trądzik, trądzik, plamy starcze, pogarsza się kolor. Z tego powodu wiele kobiet interesuje się tym, czy w czasie ciąży wolno łuszczyc się i czy procedura oczyszczania zaszkodzi zdrowiu płodu.

peeling w czasie ciąży

Peeling w ciąży: czy to możliwe, czy nie?

 

Peeling to mechaniczne usuwanie starzejących się komórek skóry, co przyczynia się do jej odmłodzenia. Za pomocą różnych cząstek ściernych, kwasów i innych substancji można znacznie odmłodzić skórę, uczynić ją aksamitną, elastyczną i świeżą.

W okresie ciąży wszystkie kobiety, które regularnie złuszczają skórę, wykazują chęć pielęgnacji skóry, a także poza ciążą. Jednak nie wszystkie rodzaje peelingów są dozwolone w tym okresie, ponieważ wiele z nich jest dość agresywnych dla skóry i może zakłócać przebieg ciąży.

Kosmetolodzy zalecają stosowanie delikatnych peelingów peelingujących do użytku domowego lub kontakt z profesjonalnymi gabinetami kosmetycznymi w celu wykonania zabiegu odpowiedniego dla skóry kobiet w ciąży.

Eksperci zdecydowanie odradzają wykonywanie głębokich peelingów kwasami. Są przeciwwskazane w czasie ciąży. Niebezpieczeństwo takiego zabiegu polega na tym, że kwasy w znacznym stopniu uszkadzają naskórek, a organizm musi wydać energię na jego odbudowę. A w czasie ciąży jest to uważane za bardzo nieodpowiednie marnowanie składników odżywczych i energii, które powinny iść na rozwój płodu.

Ponadto hormony ulegają zaburzeniu podczas ciąży i bardzo trudno jest przewidzieć, jak skóra zareaguje na kwasy. Może rozwinąć się ostra reakcja alergiczna, proces zakaźny może pojawić się na tle zmniejszenia lokalnej odporności, a pigmentacja może wzrosnąć.

Czasami złuszczanie twarzy podczas ciąży staje się koniecznym środkiem. W takich przypadkach kosmetyczka dobiera odpowiednią metodę oczyszczania, np. Peeling ultradźwiękowy lub tradycyjny peeling mechaniczny. W takim przypadku nacisk na skórę będzie znikomy.

Jak zmniejszyć zawartość kwasu?

O tym, jak obniżyć kwasowość żołądka, może zdecydować tylko lekarz. Nie możesz samodzielnie próbować wyeliminować patologii, w przeciwnym razie możesz pogorszyć sytuację lub skrzywdzić dziecko. Jedyne, co kobieta w ciąży może zrobić samodzielnie, to zrewidować dietę. Jeśli nie ma pozytywnych wyników, lekarz przepisuje leki lub nietradycyjne metody, biorąc pod uwagę brak reakcji alergicznych lub przeciwwskazań u pacjenta.

Leki

Obniżanie równowagi kwasowej za pomocą leków to tradycyjna technika. Farmakologia zapewnia szeroką gamę produktów, które są dozwolone nawet podczas noszenia dziecka. W przypadku braku indywidualnych przeciwwskazań lekarz może przepisać tabletki lub zawiesiny, w tym Maalox, Almagel, Gastal. Możesz również zmniejszyć zawartość kwaśnych substancji w żołądku za pomocą leków rozluźniających zwieracz i łagodzących skurcze.

Jeśli kobieta w ciąży leczy zatrucie preparatem „Papaverin”, zaleca się odmówić.

Tradycyjne metody

Często przyczyną podwyższenia równowagi kwasowej żołądka jest przeciążenie emocjonalne: poprzez ciągłą stymulację układu nerwowego, zaburzenia pracy przewodu pokarmowego. Możesz samodzielnie wyeliminować tę przyczynę i usunąć objawy patologii, jeśli w domu wykonujesz następujące leki:

Kiedy wystąpi dyskomfort, możesz przygotować następujący lek:

 1. Zmiażdż skorupkę jajka.
 2. Dodaj kilka kropli witaminy D do kleiku.
 3. 1-2 łyżki wody ma kwaśny smak.

Powrót do spisu treści

Odpowiednie odżywianie

Zbilansowana dieta znacznie ogranicza kwasowość. Konieczne jest zrezygnowanie z tłustych, smażonych potraw, napojów gazowanych i owoców cytrusowych. Kobietom w ciąży z takim odchyleniem zaleca się zwiększenie spożycia następującego pożywienia:

 • produkty mleczne o niskiej zawartości tłuszczu;
 • niegazowana woda mineralna;
 • owsianka gotowana na mleku;
 • miód w małych ilościach.

Powrót do spisu treści

Peelingi chemiczne w ciąży

Peelingowi chemicznemu zawsze towarzyszy agresywny wpływ na naskórek. Dlatego w ciąży powinnaś od razu omówić swoją sytuację z kosmetyczką, która zaleci bezpieczne substancje dla kobiety i jej dziecka.

Tylko doświadczona kosmetyczka może określić, które peelingi są dozwolone w ciąży. Istnieje tylko kilka kwasów, które nie są w stanie przedostać się do krwiobiegu i wpłynąć na rozwój płodu. Te kwasy obejmują:

 • wszystkie rodzaje alfa-hydroksykwasów;
 • kwas mlekowy;
 • kwas glikolowy.

Wszystkie inne rodzaje kwasów są agresywne dla skóry kobiety w ciąży, więc korzystanie z ich pomocy podczas ciąży jest bardzo niebezpieczne. Jeśli zlekceważysz zalecenia kosmetologa i wykonasz jeden z ich agresywnych peelingów kwasowych w czasie ciąży, na przykład salicylowych, mogą wystąpić najbardziej nieprzewidywalne komplikacje, aż do zakończenia ciąży.

Rada! O tym, jakie rodzaje peelingu są dozwolone dla kobiet w ciąży, lepiej wcześniej zapytać kosmetyczkę. Biorąc pod uwagę wiek ciążowy i rodzaj skóry, wybierze dla Ciebie idealną opcję oczyszczania skóry właściwej.

Zabiegi salonowe

Odwiedzając salon kosmetyczny, musisz poinformować kosmetyczkę o swoim stanie.

Specjalista oceni stan skóry z uwzględnieniem ciąży i dobierze delikatne metody złuszczania, które są bezpieczne dla płodu.

Dozwolone są następujące rodzaje oczyszczania:

 1. Diament – oczyszczanie naskórka urządzeniem z dyszami pokrytymi diamentowym pyłem. Zabieg łagodzi zaskórniki, złuszczanie twarzy, plamy starcze.Czas trwania – 20-25 minut. Koszt jednej sesji to 2000-3000 rubli.
 2. Gaz-ciecz za pomocą aparatu Jet Peel, który działa na twarz strumieniem sprężonych gazów (dwutlenek węgla i tlen), dostarczanych pod ciśnieniem z dużą prędkością z dyszy dyszy.Metoda przeznaczona jest również do wprowadzania w górną warstwę skóry wody termalnej, witamin i innych preparatów, mających na celu poprawę stanu naskórka.W pierwszym trymestrze i pierwszej połowie drugiego zaleca się oczyszczanie wyłącznie gazem i wodą. Wtedy możesz stosować preparaty witaminowe dozwolone dla kobiet w ciąży.

  Zabieg jest bardzo przyjemny, czas to 40 minut. Koszt – 3500-5000 r.

 3. Powierzchowne migdały to chemiczne metody złuszczania. Można to zrobić tylko na polecenie.W drugiej połowie ciąży lekka ekspozycja na kwas migdałowy nie zaszkodzi nienarodzonemu dziecku, ale organizm może reagować powikłaniami (alergie, wysypki, podrażnienia skóry) nawet na delikatne działanie kwasu.Dzięki oczyszczaniu z migdałów kwas lekko podrażnia skórę, osłabiając komunikację międzykomórkową między martwymi komórkami, stymulując ich odnowę.

  Cena jednej sesji to 3000-4000 rubli.

 4. Enzym jest najbezpieczniejszy dla kobiet w ciąży. Podczas sesji wykorzystywane są naturalne enzymy roślinne (bromelaina, trypsyna, papaina), które delikatnie, delikatnie działają na skórę twarzy, oczyszczając, przywracając naturalny metabolizm, oddychanie komórkowe.Zaleca się łączenie tej metody z metodą diamentową. Cena – 1500-2000 rubli.
 5. W przypadku kobiet w ciąży czasami zaleca się sprzętowe mechaniczne złuszczanie za pomocą okrągłych szczotek w przypadku typów tłustych lub mieszanych.Zabieg ten jest w każdej chwili bezpieczny dla płodu, ale proces rekonwalescencji bywa nieprzewidywalny – długotrwałe gojenie się podrażnień, obrzęków itp. Cena to około 400 rubli.

Ciąża i peelingi:

Peeling Jessnera w ciąży

Peeling Jessnera to najdelikatniejsza metoda oczyszczania skóry właściwej, odpowiednia nawet dla kobiet w ciąży. Metoda oczyszczania polega na łagodnym działaniu kwasu mlekowego na skórę. Ten składnik leku ma następujące cechy:

 • usuwa obszary pigmentacyjne ze skóry;
 • normalizuje mikrokrążenie;
 • działa liftingująco;
 • nawilża i odżywia skórę właściwą;
 • stymuluje syntezę naturalnego kolagenu;
 • zwęża pory;
 • ujednolica koloryt skóry;
 • pozbywa się zaskórników.

Dzięki mikroskopijnej budowie molekularnej kwas mlekowy łatwo wnika w pory skóry właściwej, nie uszkadzając jej. Po zabiegu skóra staje się świeża i nie ma śladów uszkodzenia skóry właściwej. To prawda, że ​​w czasie ciąży ten rodzaj peelingu stosuje się przy minimalnym stężeniu substancji czynnej.

Środki diagnostyczne

Aby obniżyć kwasowość w żołądku, konieczne jest ustalenie jej przyczyn. Możesz pozbyć się patologii dopiero po wyeliminowaniu etiologii. Rozpoznanie można postawić na podstawie wywiadu, badań objawów lub testów laboratoryjnych. Do analizy materiał pobierany jest endoskopowo. Poziom kwasowości określa się za pomocą pomiaru pH. Metodę stosuje się u kobiet w ciąży tylko w skrajnych przypadkach. Zwykle kobieta wykonuje badanie moczu, którego wyniki są wynikiem reakcji substancji na aceton.

Peeling salicylowy w ciąży

Zastosowanie kwasu salicylowego w kosmetologii pozwala dogłębnie oczyścić skórę, nadając jej młody i promienny wygląd. Peeling salicylowy uważany jest za bardzo skuteczny i pozwala oczyścić nawet najbardziej problematyczną skórę. Jednak wszystkie zabiegi z użyciem kwasu salicylowego w czasie ciąży są kategorycznie przeciwwskazane.

Istnieją wiarygodne wyniki różnych badań, które wskazują, że kwas salicylowy negatywnie wpływa na rozwój płodu, a także powoduje wiele problemów u przyszłej matki: od bolesnego szoku po gwałtowną reakcję alergiczną.

Dodatkowo w wyniku peelingu salicylowego naskórek ulega silnemu uszkodzeniu, którego regeneracja trwa około 4 tygodni. W tym okresie skóra silnie złuszcza się, boli, czerwienieje, co negatywnie wpływa na układ nerwowy kobiety. Z tego powodu kobiety w ciąży powinny unikać takich peelingów, preferując łagodniejsze opcje oczyszczania skóry.

Objawy kwasu

Objawy nadmiaru kwasu pojawiają się stopniowo, a kobieta często przypisuje niektóre z nich innym czynnikom. Zwiększonej kwasowości żołądka towarzyszą następujące objawy:

 • posmak miedzi;
 • szara powłoka na języku;
 • uczucie kwasu w ustach;
 • nudności i ból żołądka po ostrym jedzeniu lub napojach gazowanych;
 • zgaga;
 • wzdęcia;
 • tworzenie się gazów;
 • uporczywe zaparcia.

Powrót do spisu treści

Peeling glikolowy w ciąży

W czasie ciąży kobieta ma do czynienia z takim defektem kosmetycznym, jak pigmentacja. Tego nieprzyjemnego zjawiska można pozbyć się przy pomocy peelingu glikolowego. To oczyszczanie skóry opiera się na działaniu kwasu glikolowego, który jest uważany za nieszkodliwy i dozwolony w czasie ciąży. To prawda, że ​​kobiety w ciąży mają lekki peeling powierzchniowy na bazie kwasu glikolowego. Po porodzie zaleca się głębsze oczyszczenie.

Peeling glikolowy zapewnia następujący efekt kosmetyczny:

 • wypukłość skóry jest wyrównana;
 • normalizuje się krążenie krwi i odżywianie skóry;
 • powierzchnia skóry jest oczyszczona, komórki zrogowaciałe są usuwane;
 • cera poprawia się, pory są zwężone.

Należy zauważyć, że naskórek po peelingu odbudowuje się już po kilku dniach, podczas gdy nie ma dyskomfortu w postaci bólu i łuszczenia.

 

Leczenie kwasowości

Zasadniczo walczą z wysoką kwasowością, zmieniając wyłącznie styl życia i sposób odżywiania. Jednak lekarz może przepisać leki łagodzące nieprzyjemne objawy. Środek zaradczy jest wybierany w zależności od stanu kobiety w ciąży i okresu. Najbezpieczniejsze to:

 • Rennie.
 • Gaviscon.
 • Ranitydyna.
 • Kwas alginowy.
 • Omeprazol.

Ze środków ludowych bardzo pomagają herbata imbirowa i rumiankowa, mięta, starte skorupki jaj. Ale w przypadku ziół, takich jak leki, należy uważać, aby nie przekraczać zalecanej dawki i być stale monitorowanym przez specjalistę. Nie powinieneś zaczynać sytuacji, mając nadzieję, że nieprzyjemny objaw zniknie samoczynnie lub że taki stan jest naturalny i wystarczy go znieść. Zwracając się do specjalisty i zdając proste badanie, możesz rozwiązać problem i cieszyć się ciążą bez nieprzyjemnych i niewygodnych doznań.

Peeling węglowy w ciąży

Peeling węglowy można nazwać bardzo skuteczną i nowoczesną metodą oczyszczania skóry właściwej. Ten zabieg kosmetyczny polega na działaniu lasera na skórę, w wyniku czego:

 • pory są zwężone;
 • złuszczona stara warstwa naskórka;
 • obszary pigmentowane są usuwane;
 • zwiększa się napięcie skóry.

Pomimo prostoty zabiegu i niesamowitego efektu ciąża jest bezpośrednim przeciwwskazaniem do peelingu węglowego. Nie ma wiarygodnych danych, które potwierdziłyby negatywny wpływ lasera na przebieg ciąży. Ale ponieważ ta technika jest stosunkowo nowa i słabo zbadana, kosmetolodzy kategorycznie sprzeciwiają się takiemu oczyszczaniu skóry podczas ciąży.

Peeling migdałowy w ciąży

Kwas migdałowy stosowany do peelingu migdałów nie powoduje skutków ubocznych, nie wywołuje nieprawidłowości w rozwoju płodu . Ten rodzaj peelingu jest najbardziej odpowiedni dla kobiet w ciąży.

Dzięki jednej procedurze oczyszczania możesz osiągnąć następujące rezultaty:

 • zwężenie porów;
 • usuwanie czarnych punktów;
 • poprawa procesów metabolicznych w skórze właściwej;
 • nawilżenie skóry;
 • usuwanie trądziku;
 • wyrównuje koloryt skóry.

Peeling migdałowy dobrze radzi sobie z procesem zapalnym, gdyż wykazuje działanie antybakteryjne. Dodatkowo kwas migdałowy doskonale wybiela skórę, co okazuje się być prawdziwym zbawieniem dla kobiet w ciąży, które borykają się z pigmentacją.

Leczenie patologiczne

Jeśli kobiety w ciąży często doświadczają zgagi, ważne jest, aby podjąć odpowiednie i bezpieczne środki. Aby to zrobić, musisz skonsultować się z lekarzem i postępować zgodnie z jego zaleceniami. Przede wszystkim należy dostosować dietę. Jedz dietę, która zabrania potraw marynowanych, konserwowych i tłustych. Jedz małe i małe porcje, pomoże to zmniejszyć ilość syntezy kwasu solnego.

W ciągu dnia zaleca się spożywać niewielką ilość olejku z kopru włoskiego, który chroni wyściółkę żołądka przed podrażnieniami. Uwzględnij w swojej diecie również orzechy laskowe, migdały i płatki owsiane. Wskazane jest unikanie stresu, częstsze kładzenie się na plecach niż na boku. Aby wyeliminować stany zapalne w przewodzie pokarmowym, należy pić sok ziemniaczany lub galaretkę.

Leczenie farmakologiczne jest przepisywane przez gastroenterologa lub ginekologa. Przepisywane są leki, które mogą rozluźnić zwieracz. Konieczne jest zaprzestanie przyjmowania leków przeciwskurczowych. Zasadniczo papaweryna jest stosowana w leczeniu zatrucia. W tej sytuacji lekarz wybiera inny środek, aby uniknąć powikłań i podobnego dyskomfortu.

Na szczególną uwagę zasługuje dietoterapia mająca na celu zahamowanie syntezy kwasu solnego. Zabrania się stosowania świeżego chleba i ciastek, kwaśnych jagód i tłustych potraw. W diecie kobiety powinny dominować świeże warzywa i owoce. Spożycie owoców cytrusowych jest ograniczone, ponieważ pobudzają produkcję wydzieliny żołądkowej. Wskazane jest spożywanie większej ilości produktów mlecznych: śmietany, twarogu, śmietany, masła. Zaleca się gotowanie, duszenie lub pieczenie mięsa. Możesz także gotować na parze.

W czasie ciąży konieczne jest zapewnienie codziennego wypróżniania. Nie dopuścić do gromadzenia się pokarmu w przewodzie pokarmowym.

Jeśli chodzi o leki zobojętniające sok żołądkowy, powinny być przepisane przez lekarza prowadzącego. Zasadniczo stosuje się Fosfalugel i Smecta, które przyjmuje się raz na trzy dni.

Podczas zaostrzenia zapalenia żołądka często obserwuje się kwasowość. W takim przypadku wymagana jest ścisła dieta. Wskazane jest, aby jeść co najmniej sześć razy dziennie. Na początkowym etapie doskonała jest terapia dietą mleczną, po której do diety włącza się gotowane na parze owoce i warzywa. Następnie dozwolone są ser, mięso i różne zboża. Z diety należy wykluczyć herbatę i kawę, wędliny, wyroby cukiernicze i wszelkie pikantne potrawy. W przypadku zaostrzenia procesu zapalnego zaleca się picie leczniczych wód mineralnych. Środki przeciwskurczowe, prokinetyczne i zobojętniające sok żołądkowy pomogą zmniejszyć kwasowość. W celu zwiększenia aktywności wydzielniczej stosuje się prebiotyki i enzymy.

Jeśli kwasowość jest niska, do przyjęcia zalecane są napary ziołowe, wywary na bazie kminku, kopru włoskiego, piołunu, tymianku, babki lancetowatej i pietruszki. Przy zwiększonej kwasowości pomagają następujące rośliny lecznicze:

Przed zastosowaniem tradycyjnej medycyny należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ samoleczenie może znacznie zaszkodzić stanowi i pogorszyć sytuację, wywołując odwrotny efekt.

Jeśli w ciąży cierpisz na kwasowość, zgagę, ociężałość i ból brzucha, powinieneś udać się do lekarza i skonsultować się z lekarzem. Wszystkie środki mające na celu normalizację kwasowości muszą być przepisane przez lekarza.

Peelingi siatkówkowe i ciąża

Peeling retinowy (żółty) usuwa wiele niedoskonałości skóry – trądzik, przebarwienia, trądzik, wiotkość, zmarszczki, oznaki fotostarzenia, niezdrowy koloryt i wiele innych defektów.

Ale wszyscy kosmetolodzy jednogłośnie twierdzą, że żółty peeling i ciąża to dwie absolutnie niezgodne rzeczy. Genetycy są również przeciwni tego rodzaju zabiegom podczas ciąży, ponieważ istnieje wiele informacji na temat teratogennego wpływu żółtego peelingu na rozwój embrionalny. Niebezpieczeństwo niesie retinol – substancja, która może wywołać wielokrotne mutacje w rozwoju płodu, jeśli jego stężenie w organizmie kobiety przekracza dopuszczalną normę.

Peeling w ciąży z kwasami owocowymi

Peeling kwasowy polega na oczyszczeniu twarzy kwasami owocowymi. W czasie ciąży kwasy jabłkowy, fitowy i winowy pomagają radzić sobie z defektami skóry. Kobieta poddawana jest powierzchniowemu peelingowi kwasowemu, który pozwala delikatnie oczyścić skórę właściwą bez konsekwencji dla przyszłej mamy i jej dziecka.

Ważny! Przed wykonaniem peelingu kwasowego we wczesnej ciąży lepiej jest, aby kobieta skonsultowała się z kilkoma kosmetologami, a także całkowicie wyeliminowała wszelkie przeciwwskazania do tego zabiegu.

Jakie problemy może rozwiązać

Spodziewając się dziecka, przyszłe matki mają niestabilną równowagę hormonalną. Związane z tym są wahania nastroju, zmiany smaku.

Skóra twarzy również jest w stanie restrukturyzacji, przez co pojawia się :

 • trądzik;
 • peeling;
 • obrzęk;
 • ostuda (plamy starcze).

Powierzchowny, delikatny peeling twarzy w czasie ciąży może nie tylko złagodzić nieestetyczne wysypki, ale także aktywować przepływ limfy, złagodzić obrzęki.

I:

 • pozbyć się plam starczych i zapobiegać pojawianiu się nowych;
 • ujednolicić i wygładzić skórę.

Świadomość własnej atrakcyjności uszczęśliwia każdą kobietę, zwłaszcza w ciąży, kiedy stan psycho-emocjonalny jest bardzo wrażliwy.

Mechaniczny peeling twarzy podczas ciąży

Bezpieczną i skuteczną metodą oczyszczania skóry twarzy jest mechaniczne złuszczanie skóry właściwej przy użyciu aptecznych kompozycji peelingujących z substancjami ściernymi.

Kobieta może zastosować jeden z następujących peelingów:

 • maseczki złuszczające – specjalne produkty na bazie kwasów owocowych, które delikatnie złuszczają skórę w domu;
 • peelingi – specjalne środki do oczyszczania skóry z dodatkiem zanieczyszczeń ściernych np. sól morska, cukier granulowany, ziarna kawy mielonej;
 • gommage to krem ​​do lekkiego powierzchownego złuszczania naskórka, który usuwa tłusty połysk i starą kulkę naskórka.

Oprócz profesjonalnych produktów do peelingu można użyć również domowych preparatów. Doskonale oczyszczają skórę, dają uczucie świeżości i młodości, są również dozwolone w ciąży.

Kobiety w ciąży mogą przygotować peelingi peelingujące o następującym składzie:

 • 40 g proszku migdałowego, 25 g miodu pszczelego, 10 g soku z cytryny;
 • 4 łyżki. l. posiekane płatki owsiane i 20 g oleju kokosowego;
 • 5 łyżek. l. sól morska i 15 ml oliwy z oliwek;
 • 20 g fusów z kawy i 10 kropli witaminy E.

Rada! Domowe maseczki peelingujące nakłada się na oczyszczoną skórę na 15 minut. Następnie skórę masuje się delikatnymi okrężnymi ruchami opuszkami palców, a resztki produktu zmywa się.

Peeling w ciąży – recenzje

Olga, 32 lata:

Skóra w ciąży była w obrzydliwym stanie – trądzik, ciemne plamy, zaczerwienienia. Poszłam do salonu, ale kiedy zobaczyła, że ​​jestem w szóstym miesiącu ciąży, kosmetyczka odradziła mi głębokie peelingi i poradziła zrobić migdałowy. Efekt był całkiem niezły, poza tym nie było charakterystycznego łuszczenia i obrzęku, jak po salicyliku. Po zabiegu nie było żadnych komplikacji. Ogólnie byłem zadowolony.

Natalie, 22 lata:

Trądzik, przebarwienia i pryszcze są moimi towarzyszami życia, którzy zdecydowali się zbuntować po zachorowaniu. Musiałem tupnąć do kosmetyczki. Peeling chemiczny natychmiast zniknął, okazało się, że w czasie ciąży wskazana jest większość kwasów. Zrobiliśmy peeling powierzchniowy kwasem owocowym. Rezultat z pewnością nie jest oszałamiający, ale skóra jest znacznie lepsza. Następnie do końca ciąży kupiłam maseczkę z kory z kwasem owocowym do użytku domowego. Nie było alergii ani dyskomfortu ani po peelingu w salonie, ani po masce.

Zapobieganie

Bardzo ważne jest, aby przyszła mama przestrzegała codziennych zajęć. Ten pożyteczny nawyk po urodzeniu dziecka stanie się dla niej niezbędną koniecznością. Zapobieganie tzw. Chorobom zakwaszającym obejmuje:

 • spokojne spacery, wykonalna praca, specjalna gimnastyka dla kobiet w ciąży;
 • rozsądne ograniczenie spożycia mięsa, słodyczy;
 • całkowite zaprzestanie palenia;
 • odmowa mocnej herbaty, kawy, pikantnych i gorących potraw, chrupiące smażone skórki;
 • obfity napój alkaliczny (jeśli nie ma przesłanek do obrzęku);
 • jedzenie w małych porcjach, które nie wymagają znacznych ilości enzymów trawiennych.

Przyszła mama musi chronić swoje nieuzasadnione lęki i uczucie niepokoju. Stany lękowe należy usuwać, celowo zwracając uwagę na przyjemnych rozmówców, indywidualnie ważne rzeczy.

Każde powikłanie choroby spowodowane wysoką kwasowością może stanowić zagrożenie dla dziecka. Ale tylko specjalista może dokonać kompetentnej oceny możliwego ryzyka zwiększonego wydzielania. Metody redukcji kwasowości zależą od nasilenia objawów i stanu przyszłej mamy.

Related posts

Leave a Comment