Ciąża i macierzyństwo

Przyczyny i sposoby na rozstępy w ciąży

Mechanizm powstawania rozstępów na ciele

 

Rozstępy pojawiają się, gdy skóra staje się cieńsza i rozciąga się pod rosnącą objętością ciała w dowolnym miejscu. Górna warstwa naskórka pęka i pęka, odsłaniając głębsze warstwy skóry, od czerwieni i fioletu po biel. Oprócz koloru rozstępów wyróżnia się reliefem – te bruzdy na skórze są wyczuwalne, jeśli przeciągniesz po nich ręką.

Jedną z głównych przyczyn ich występowania są zmiany hormonalne w okresie dojrzewania, ciąży i po porodzie. Pasja do kremów steroidowych może również wywołać pojawienie się problemu: prowadzą one do pogorszenia elastyczności skóry.

co powoduje rozstępy

Laser i plastyka brzucha

Jeśli nie możesz pozbyć się rozstępów za pomocą maści i masażu, możesz skorzystać z metod medycznych, takich jak laserowe odnawianie powierzchni lub mezoterapia. Takie zabiegi są wykonywane w gabinetach kosmetycznych i placówkach medycznych.

Laser usuwa stare warstwy komórkowe, stymuluje wzrost gładkiego i czystego naskórka. Penetrując 1-20 mikronów, odnawia skórę. Zwykle rehabilitacja po tym zabiegu trwa 7-10 dni. Zabieg jest bezbolesny i trwa 20-30 minut w zależności od ilości rozstępów. Pacjent odczuwa ciepło lub ciepło, uczucie to utrzymuje się od 2 do 6 godzin. Podczas szlifowania rozstępów stosuje się dwa rodzaje promieni – erb i dwutlenek węgla. Rodzaj lasera może być przepisany przez specjalistę tylko po zbadaniu rozstępów. Promieniowanie laserowe dwutlenku węgla może przenikać do 20 mikronów. Laser erbowy nadaje się do cienkich warstw skóry, ponieważ jego promieniowanie przenika tylko 1 mikron. Jest bezpieczniejszy, bardziej miękki, ale w walce ze starymi dużymi rozstępami zwykle przepisuje się dwutlenek węgla. Laserowe odnawianie powierzchni jest przeciwwskazane w okresie karmienia piersią. Przez sześć miesięcy po zabiegu nie można odwiedzać solarium, przebywać na słońcu przez długi czas.

Abdominoplastyka to zabieg chirurgiczny, operacja, która pomoże pozbyć się głębokich rozstępów i pomoże napiąć skórę. Nie każdy odważy się wejść pod nóż chirurga. Operacja wygląda następująco: pacjentowi wykonuje się niewielkie nacięcie wzdłuż linii wzrostu włosów łonowych, przez które odcina się uszkodzoną skórę, a następnie naciąga. Nacięcie jest zszywane. Plastyka brzucha trwa około 2 godzin, w wyniku czego brzuch staje się płaski, a rozstępy znikają.

Rozstępy i dieta

W przypadku większości diet niektóre pokarmy są odrzucane. Często jest to eliminacja białek i tłuszczów z diety. Co dzieje się ze skórą w tym momencie? Przestaje otrzymywać witaminy i minerały niezbędne do normalnego funkcjonowania, a elastyczność gwałtownie spada.

Waga opuszcza różne części ciała w różnym tempie, to znaczy zmniejszenie objętości następuje nierównomiernie, a czasem dość szybko. W efekcie skóra wychudzona i nieelastyczna reaguje rozstępami. Czy zniknęła nadwaga? Tak, ale jakim kosztem? Zmagałeś się z rozstępami – i co w efekcie? Najlepiej jest trzymać się dowolnego zdrowego systemu odżywiania, aby stopniowo pozbywać się tych dodatkowych kilogramów. Zmianom nawyków żywieniowych powinny towarzyszyć rozsądne ćwiczenia i zabiegi kosmetyczne, takie jak okłady na ciało. W takim przypadku można uniknąć pojawienia się nowych rozstępów.

dieta i rozstępy

Ćwiczenia na rozstępy podczas ciąży


Ćwiczenia, ćwiczenia, ćwiczenia uelastycznią skórę. Specjalnie opracowany zestaw ćwiczeń (stretching) pomoże pozbyć się bólu pleców, złagodzić stres fizyczny i emocjonalny oraz wzmocnić mięśnie brzucha. Staraj się wykonywać prosty zestaw ćwiczeń 4-5 razy w tygodniu, aby przygotować swoje ciało do porodu.

Kup gumową piłkę gimnastyczną – fitball. W ostatnich miesiącach ciąży siedzenie na nim jest bardzo wygodne, neutralizuje dyskomfort w okolicy brzucha i miednicy, a następnie – na takiej piłce można kołysać maluszka, wykonywać z nim ćwiczenia. Otóż ​​teraz fitball będzie niezastąpiony w walce z rozstępami.

 • Ćwiczenie „Nogi do góry”

Połóż się na podłodze, na plecach, ugnij nogi w kolanach, połóż się na piłce. Wykonuj płynne ruchy stopami w lewo, w prawo, do przodu i do tyłu. Wystarczy 5-10 minut takich ćwiczeń, aby mięśnie nóg i brzucha miały dobrą kondycję.

 • Ćwiczenie „Rolls”.

Usiądź na fitballu, poruszaj miednicą z boku na bok. Ruchy powinny być płynne, bez szarpnięć. Następnie obróć biodra na piłce zgodnie z ruchem wskazówek zegara i przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Musisz wykonywać ćwiczenie przez 2 minuty w każdym kierunku.

 • Ćwiczenia na mięśnie brzucha.

Połóż się na podłodze z nogami ugiętymi w kolanach na piłce gimnastycznej. Płynnie podnieś tułów, sięgnij dłońmi do kolan. Wykonuj to ćwiczenie w 3-5 miesiącu ciąży, kiedy brzuch dopiero zaczyna rosnąć. Jeśli mięśnie brzucha pozostaną w dobrej formie, rozstępy nie będą tak duże i widoczne.

Nie zapomnij o ćwiczeniach po porodzie. Jeśli w czasie ciąży ćwiczenia pomagają utrzymać mięśnie w wymaganym tonie, to po porodzie aktywność fizyczna pomoże przywrócić poprzedni stan mięśni i skóry. Wykonuj 30 przysiadów dziennie, to ćwiczenie obciąża mięśnie nóg, ud i pośladków. Ćwicz mięśnie brzucha 40 razy dziennie. Ponadto wskazane jest pompowanie bocznych mięśni prasy, ponieważ to on miał główny ładunek podczas ciąży. Stopniowo zwiększaj liczbę powtórzeń. Oczywiście sama aktywność fizyczna jest prawie niemożliwa do przywrócenia idealnej kondycji sylwetki, ale to codzienne ćwiczenia przyspieszą proces pozbycia się rozstępów. Zwykle pierwszy wynik można odczuć za 20-25 dni. Zgadzam się, to nie jest tak dużo. Nie bądź leniwy, aby poświęcić sobie 7-10 minut dziennie, ponieważ cały spędzony czas jest dla Ciebie dobry.

 

Wpływ na rozstępy kremów, balsamów i serum

Mit ten jest z powodzeniem powielany przez firmy kosmetyczne, które produkują ogromną różnorodność kremów, balsamów i serum „przeciw rozstępom”. Prawda jest taka, że ​​te pokarmy działają na skórę, nawilżając ją i odżywiając. Nie mogą wpływać ani na istniejące rozstępy, ani poważnie zapobiegać możliwym.

Jedyną rzeczą, na którą należy uważać, jest unikanie wahań masy ciała i objętości. Stosowanie kosmetyków wpłynie na satysfakcję psychiczną z organizmu i zmniejszenie objętości podskórnych grudek tłuszczu. Oczywiście nikt nie zaprzeczyłby, że dobrze nawilżona skóra wygląda o wiele lepiej niż sucha. Ale to ma bardzo niewiele wspólnego z rozstępami.

krem przeciw rozstępom

Jak zapobiegać rozstępom

Wszystkich tych problemów można uniknąć, jeśli będziesz angażować się w swoją sylwetkę przez cały okres ciąży. Wystarczy przestrzegać kilku zasad, wykonywać proste procedury i ćwiczyć. Nawiasem mówiąc, jeśli będziesz to robić przez pierwsze 2-3 miesiące, najprawdopodobniej taka samoopieka stanie się nawykiem. Daj sobie 20 minut dziennie, a konsekwencje ciąży i porodu nie wpłyną na Twoją skórę.

Stan skóry zależy od odżywienia. Aby uniknąć pojawienia się rozstępów w czasie ciąży, wyklucz z diety mąkę i słodycze. Trenuj, aby przyprawiać sałatki nie majonezem, ale olejem roślinnym. Jedz orzechy, ser feta, twardy ser, wołowinę, kurczaka, oliwki oraz dużo warzyw i owoców (z wyjątkiem owoców cytrusowych).

Wysokie technologie przemysłu kosmetycznego na rozstępy

Rzeczywiście, zastosowanie zaawansowanych technologii w kosmetologii może poprawić wygląd skóry, ale żaden, nawet najdroższy zabieg, nie gwarantuje całkowitej likwidacji rozstępów. Laserowe odnawianie powierzchni, mikroigłowanie, frakcyjny termolifting – te dość drogie technologie niewątpliwie przyniosą korzyści organizmowi, ale nie są w stanie zapobiec pojawieniu się nowych rozstępów, zwłaszcza w przypadku predyspozycji genetycznych.

Ogólną zasadą nowych technologii kosmetycznych jest nakładanie na skórę mikrourazów, które wyzwalają proces wzmożonej produkcji kolagenu przez komórki naskórka. Powodzenie tych zabiegów uzależnione jest od głębokości i szerokości rozstępów oraz od ich odwiecznych rozstępów znacznie trudniej zlikwidować.

Wsparcie prenatalne dla kobiet w ciąży

Aparaty prenatalne to dobry sposób na zapobieganie rozstępom. Wspomaga podparcie brzucha, odciąża plecy i zapobiega nadmiernemu rozciąganiu mięśni brzucha. Podczas noszenia bandaża skóra pozostaje w spoczynku, nie ma na nią dodatkowego wpływu.

Lekarze zalecają noszenie bandaża od 6-7 miesiąca ciąży. Jeśli masz duży płód i duży brzuch lub nie jest to Twoja pierwsza ciąża, możesz założyć bandaż wcześniej. Wskazane jest skonsultowanie się z lekarzem przed zakupem bandaża. Bandaż w żadnym wypadku nie powinien ściskać brzucha, jego główną funkcją jest wsparcie. Jeśli odczuwasz dyskomfort, wybierz inny model lub rozmiar.

Nawyk picia dużej ilości wody

To jeden z bardzo zdrowych nawyków. Skóra zaczyna wyglądać lepiej, poprawia się jej koloryt i staje się zauważalnie bardziej elastyczna. Być może w połączeniu ze zbilansowaną dietą przyczynia się to do stopniowego odchudzania i odnowy całego organizmu na poziomie komórkowym. Oznacza to, że w teorii nowe rozstępy mogą się nie spieszyć, jeśli codziennie pijesz wystarczającą ilość wody.

woda i rozstępy

Kiedy pojawiają się rozstępy brzucha w ciąży?

W naskórku znajdują się włókna kolagenu i elastyny, które normalnie rozciągają się pod wpływem napięcia, a następnie powracają do pierwotnego położenia. Kiedy w ciąży pojawiają się rozstępy na brzuchu, skóra pod wpływem różnych czynników może nie wrócić do normy. Tkanki pękają, komórki nie mają czasu na regenerację, powstają rozstępy.

Głównym powodem takiej sytuacji są najczęściej zmiany hormonalne i nadmierna produkcja estrogenu, który osłabia regenerację komórek skóry. Inne czynniki ryzyka obejmują:

 • zawartość w diecie minimum witamin i minerałów. Należy poprawić odżywianie owocami, warzywami i chudymi rybami;
 • gwałtowny wzrost masy ciała, gdy skóra nie ma czasu na rozciąganie;
 • brak aktywności fizycznej w celu utrzymania napięcia całego ciała;
 • genetyczne predyspozycje;
 • obecność złych nawyków (palenie) prowadzi do osłabienia włókien.

Przede wszystkim rozstępy pojawiają się w drugim trymestrze ciąży, kiedy płód zaczyna szybko rosnąć i przybierać na wadze. Skóra zbyt mocno się napina, powodując małe łzy.

jak usunąć rozstępy na brzuchu w czasie ciąży

Jeśli rozstępy w dolnej części brzucha lekko swędzą, oznacza to szybkie rozciąganie i pojawienie się nowych rozstępów. Wyglądają jak czerwone, bordowe, rzadko niebieskie pionowe paski, które z czasem blakną i stają się mniej zauważalne. Poziome rozstępy podczas ciąży są rzadkie i mówią, że przyczyną były zaburzenia hormonalne.

Czym są rozstępy (rozstępy)

Termin „rozstępy” oznacza blizny o różnych kształtach i długościach, rodzaj pęknięć wypełnionych tkanką łączną. Mają specyficzny odcień różniący się od koloru skóry. Rozstępy są powszechne nie tylko u kobiet, ale także u mężczyzn. Głównym powodem pojawienia się jest brak elastyny ​​komórkowej i kolagenu. Przy ciągłym rozciąganiu skóra rozciąga się, jakby pękała, tworząc „wewnętrzne blizny”.

Pozbycie się starych rozstępów jest trudniejsze niż świeżych. Te, które właśnie się pojawiły, można usunąć w domu.

Profilaktyka na etapie planowania ciąży

Planujesz wkrótce zostać mamą? Podejmij środki ostrożności, aby zapobiec rozstępom i przygotuj się już teraz. Pamiętaj, że nikt nie jest odporny na rozstępy, nawet jeśli babcie i prababki ze strony ojca lub mamy nie cierpiały na podobny problem, prowadzą zdrowy tryb życia i nie ma żadnych problemów zdrowotnych. Na pojawienie się blizn mogą wpływać zaburzenia hormonalne i złe odżywianie, zaburzony metabolizm i inne czynniki, które znajdą miejsce w życiu nawet najzdrowszej kobiety w ciąży.

Dlatego planując macierzyństwo warto poświęcić czas na zapobieganie rozstępom przynajmniej sześć miesięcy przed poczęciem. Co robić w ciąży, aby uniknąć rozstępów:

 1. Przywróć normalną wagę. Wybierz, jeśli jesteś zbyt lekki lub schudłeś do normy. Monitoruj prawidłowe odżywianie kobiety w ciąży.
 2. Weź udział w terapii witaminowej. W czasie ciąży organizm doświadczy dotkliwego niedoboru witamin, co włoży całą swoją siłę w rozwój nowego życia. Aby skóra była elastyczna i zdrowa w nowych, niezwykłych warunkach, zadbaj o kompleks mineralno-witaminowy dla organizmu. Kontynuuj picie po poczęciu. Porzuć surowe diety i skup się na umiarkowanej aktywności fizycznej.
 3. Zadbaj o swoją skórę. Musi być nasycony pierwiastkami odpowiedzialnymi za zdrową elastyczność. Rano weź prysznic kontrastowy. Prosty zabieg poprawi ukrwienie, zwiększy elastyczność włókien kolagenowych. Przed poczęciem odwiedź spa i ciesz się okładem na ciało za pomocą specjalnych środków nawilżających.

Rozpocznij regularne odżywianie i nawilżanie skóry za pomocą sprawdzonych kosmetyków zwiększających elastyczność.

Jak uniknąć rozstępów w czasie ciąży i po ciąży: profilaktyka w pierwszym trymestrze ciąży

Wraz z zajściem w ciążę w pierwszych trzech najważniejszych miesiącach, kiedy ułożone zostaną podstawowe układy i narządy maluszka, nadszedł czas, aby mama pomyślała o pięknie i zdrowiu swojego ciała. Należy to zrobić, nawet jeśli cierpisz na zatrucie i nie masz absolutnie żadnego nastroju dla dobra siebie i dziecka. Jeśli chodzi o skórę, to już od pierwszego dnia ciąży należy ją intensywnie oczyszczać, nawilżać i odżywiać.

Pamiętaj o zmianach hormonalnych w organizmie. Z pewnością wpłyną na stan i wygląd skóry. Unikaj nowych niesprawdzonych kremów. Używając nawet zwykłych produktów pielęgnacyjnych, najpierw sprawdź reakcję na nie na poszczególnych obszarach skóry. W czasie ciąży alergie mogą zacząć się nawet przy kontakcie z najbezpieczniejszymi i najbardziej sprawdzonymi lekami.

W pierwszym trymestrze aktywny tryb życia z umiarkowaną aktywnością fizyczną pomoże zapobiegać rozstępom podczas ciąży. Śledź swoją dietę, przemyśl zbilansowane menu wzbogacone minerałami i witaminami, chodź więcej, obserwuj swój sen, odpoczynek i reżim picia. Unikaj niezdrowego jedzenia, sody (dwutlenek węgla zmniejsza elastyczność skóry) i alkoholu, usuwaj papierosy z życia. To pierwsza odpowiedź na pytanie, jak zapobiegać pojawianiu się rozstępów we wczesnej ciąży.

Zapobieganie rozstępom w ciąży w drugim trymestrze ciąży

Drugi trymestr z jednej strony przyniesie długo oczekiwaną ulgę od zatrucia, z drugiej zaś ryzyko rozstępów. W tym okresie ważniejsze niż kiedykolwiek jest dbanie o organizm, zapobieganie jego uszkodzeniom. Wybierz specjalny krem, żel lub mleczko na rozstępy w czasie ciąży, który pasuje do Twojego rodzaju skóry.

Ważne jest, aby produkt uelastyczniał, wzmacniał skórę, aktywował witalność komórek odpowiedzialnych za produkcję tak ważnych substancji jak elastyna i kolagen. Na początkowym etapie rozciągania, kiedy skóra jest wystarczająco jędrna i dopóki nie jest uszkodzona, te środki mogą być wystarczające, aby zapobiec problemowi.

Odpowiednio dobrane środki do leczenia i zapobiegania rozstępom w ciąży poprawiają funkcje regeneracyjne skóry, jednocześnie przyczyniają się do przyspieszenia podziałów komórkowych wraz z regeneracją naskórka. Świeże rozstępy za pomocą takich środków można usunąć prawie bez wysiłku i, co najważniejsze, bez śladu. Nie będzie nowych, jeśli zastosujesz się do zaleceń dotyczących prawidłowego stylu życia.

Jak zapobiegać rozstępom w trzecim trymestrze ciąży

W III trymestrze istnieje realne zagrożenie uszkodzenia skóry brzucha, klatki piersiowej, pośladków i ud. Brzuch przyszłej matki szybko rośnie, często pojawia się nadwaga w biodrach, a gruczoły sutkowe są zauważalnie powiększone. W tym okresie musisz nadal aktywnie dbać o skórę, pić dużo wody (z wyjątkiem stanów obrzękowych), a także zieloną herbatę i witaminowe napoje owocowe.

Kontrolowanie spożycia płynów pomoże zapobiec tworzeniu się obrzęków, a tym samym rozstępów w czasie ciąży. Staraj się pić więcej rano i bardzo ważne jest ograniczenie lub wyeliminowanie soli z diety. To ona zatrzymuje płyn i wywołuje rozwój stanu obrzęku.

Uformuj menu poprawnie. Posiłki powinny być zróżnicowane i zbilansowane. W menu powinny znaleźć się rośliny strączkowe, surowe owoce i warzywa, produkty mleczne, zboża, owoce morza, orzechy, zboża i oleje roślinne. Unikaj tłustych i zbyt przyprawionych potraw, wyklucz wędzonki, tłuste sery, drób w czasie ciąży. Od 38 tygodnia menu można nieco rozszerzyć. Na tym etapie waga zwykle wraca do normy bez żadnego wysiłku ze strony kobiety w ciąży.

Jak zapobiegać pojawianiu się rozstępów na brzuchu? Kontynuuj pielęgnację skóry za pomocą środków nawilżających, ale bez zabiegów sprzętowych. W tej chwili takie manipulacje są niebezpieczne.

Stosuj produkty wzbogacone witaminami E. Nakładaj je tylko na oczyszczoną skórę, nadmiar usuwaj serwetką. Delikatny masaż aromatycznymi olejkami nie będzie zbędny, wiele opcji można łatwo przygotować własnymi rękami w domu.

Masaż

Samodzielny masaż jest skutecznym środkiem zwiększającym ukrwienie skóry. W czasie ciąży ruchy powinny być płynne i delikatne.

Do rozgrzania skóry możesz użyć ręcznika waflowego lub myjki. Po takim masażu nabierze różowawego koloru, co wskazuje na wzrost pracy naczyń włosowatych. Delikatne ruchy masażu połączone są z aplikacją kremów lub olejków na rozstępy.

Sugerujemy zapoznanie się z HPV typu 16 u kobiet w ciąży

Należy pamiętać, że nie należy wcierać miejsc, w których już jest odczuwalne swędzenie. Nie zaleca się również aktywnej stymulacji gruczołów mlecznych.

Prysznic zimny i gorący

Kontrastowy prysznic na rozstępy podczas ciąży
Zapobieganie rozstępom dzięki prysznicowi kontrastowemu

Aby wzmocnić skórę, zwiększyć jej napięcie i elastyczność w czasie ciąży, zastosuj prysznic kontrastowy.

Zabieg polega na okresowej zmianie strumieni zimnej i ciepłej wody. Jest dość skuteczny w poprawie przepływu krwi, ale jest wskazany tylko dla kobiet w normalnej ciąży.

Najpierw musisz skonsultować się z ginekologiem. Określi możliwy czas trwania i bezpieczne temperatury.

Powody pojawienia się

Podstawowym zadaniem przy takich defektach jest określenie charakteru ich wystąpienia. Nie ostatnia rola jest przypisana dziedzicznej predyspozycji. Dla osób, których krewni już napotkali taką trudność, szansa na znalezienie rozstępów na ciele jest znacznie większa. Jeśli chodzi o inne przyczyny, jest ich kilka:

 • Przyspieszony przyrost masy ciała. Skóra nie ma czasu na przystosowanie się do szybkiego rozciągania spowodowanego przyrostem tkanki tłuszczowej lub masy mięśniowej;
 • Zmiany hormonalne, takie jak u nastolatków lub kobiet w ciąży. Uszkodzenie włókien kolagenu i elastyny ​​w tym okresie jest przyspieszone, a komórki nie mają wystarczająco dużo czasu, aby uformować nowe, aby je zastąpić;
 • Choroby endokrynologiczne i leki zaliczane do kategorii glukokortykoidów (np. Deksametazon czy prednizolon);
 • Brak elementów ważnych dla organizmu. Niski poziom płynów i białka, brak minerałów takich jak cynk czy witamina C znacznie zmniejszają elastyczność skóry;
 • Infekcje zewnętrzne i wewnętrzne, które niekorzystnie wpływają na procesy regeneracyjne.

Tylko lekarz może podać dokładną przyczynę blizny po wykonaniu serii badań. Jednak charakter atrofii skóry można określić niezależnie od ich lokalizacji. Pionowe paski są charakterystyczne dla przyspieszonego przyrostu masy ciała, natomiast poziome paski są spowodowane chorobami zakaźnymi i zaburzeniami równowagi hormonalnej. Czym są czerwone i białe rozstępy

Z którymi lekarzami się skontaktować

Jeśli nie można było zapobiec pojawieniu się rozstępów, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Aby zrozumieć, z którym lekarzem się skontaktować, musisz znaleźć przyczynę formacji. Najpierw należy umówić się na wizytę u terapeuty, gdzie zostaną przydzielone odpowiednie testy i wtedy będzie jasne, kto zajmie się problemem:

 • endokrynolog;
 • specjalista od żywienia;
 • dermatokosmetolog.

Jeśli mówimy o nastolatku, możliwe jest dodatkowe badanie przez genetyka lub reumatologa. W obliczu problemu musisz pamiętać, że im szybciej zaczniesz go rozwiązywać, tym mniej czasu to zajmie.

Kosmetyczna pielęgnacja skóry

Jeśli boisz się rozstępów w czasie ciąży, to zawczasu wiedz, jak ich unikać. Powinieneś od razu zacząć dbać o skórę, ledwo widząc 2 cenione paski na teście. Do pielęgnacji możesz wybrać zarówno kosmetyki naturalne, jak i kupione w sklepie. Czego możesz użyć, jeśli pojawią się rozstępy?

Oliwa z oliwek

Ze względu na wysoką zawartość witaminy E produkt ten jest często stosowany w kosmetyce domowej w celu uelastycznienia i uelastycznienia skóry właściwej. Jeśli zauważysz rozstępy na ciele, jak możesz zapobiec ich powiększaniu? W problematyczne miejsca należy codziennie wcierać oliwę z oliwek lekkimi ruchami masującymi. Aby wzmocnić efekt, możesz dodać do niego ampułkę witaminy E lub skórki z cytryny.

Peeling pomoże aktywować proces odnowy skóry właściwej i regeneracji włókien kolagenowych. Możesz zrobić mieszankę w domu. W tym celu łyżkę mielonej kawy miesza się z 2 łyżkami. l. tłusta śmietana. Jak uniknąć rozstępów na brzuchu podczas ciąży? Peeling nakłada się cienką warstwą na brzuch i delikatnie wmasowuje, a resztę produktu zmywa ciepłą wodą.

Nawilżacze

Jak zapobiegać rozstępom podczas ciąży? Przyszłym mamom zaleca się stosowanie specjalnych kosmetyków dla kobiet w ciąży. Jest sprzedawany w aptekach lub sklepach dziecięcych. W składzie kosmetyków nie ma szkodliwych parabenów i zapachów, znajdują się w nim tylko składniki przydatne i bezpieczne dla mamy i dziecka.

Przydatność do zapobiegania rozstępom u kobiet w ciąży

Kompleksowa profilaktyka rozstępów w ciąży po urodzeniu dziecka obejmuje oprócz środków pielęgnacyjnych, masażu i prawidłowego odżywiania ćwiczenia fizyczne. Obciążenie powinno być umiarkowane, ćwiczenia proste i ciekawe, a co najważniejsze – regularne.

Nogi i biodra będą musiały być trenowane głównie w pozycji, w ten sposób pracując nad rozwiązaniem dwóch problemów naraz: przygotowania miednicy mniejszej do porodu i zapobiegania bliznowaceniu przy napinaniu skóry. Następujące programy są szczególnie interesujące dla przyszłych matek:

 • kompleksy fitness ćwiczeń dla kobiet w ciąży;
 • aqua aerobik;
 • joga dla kobiet w ciąży.

Każdy z kompleksów przed włączeniem do programu przygotowań do porodu powinien być wcześniej uzgodniony z lekarzem.

Skuteczną metodą zwalczania i zapobiegania rozstępom jest prysznic kontrastowy. W przypadku braku przeciwwskazań jest to najtańszy i przyjemny środek na poprawę elastyczności skóry. Zabieg jest zabroniony w przypadku ciąż problemowych i zagrożenia poronieniem.

Przyszłe matki muszą zacząć twardnieć w ten sposób stopniowo, zaczynając od komfortowej temperatury wody z krótkotrwałymi spadkami zaledwie o kilka stopni niższymi lub wyższymi. Po prysznicu kontrastowym wskazane jest masowanie problematycznych miejsc przy pomocy naturalnych olejków poprawiających ukrwienie.

Related posts

Leave a Comment